ΜΠΑΣΚΕΤ

, Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Όρθια στη Μεγαλόπολη η Καλαμάτα 80 έκανε το μπρέικ (53-67) με Πολύβιο και μείωσε σε 2-1

Η Καλαμάτα 80 έμεινε ζωντανή για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, επικρατώντας του Πολύβιου με 53-67 στον πρώτο τελικό, που διεξήχθη στην Μεγαλόπολη, μειώνοντας την σειρά σε 2-1.

Οι αρκάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 19-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Κ80 ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει στη μικρότερη διαφορά (28-27). Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στην 3η περίοδο όπου με ηγέτη τον Σκοπέτο (19π.) οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 12 πόντων (40-52) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πολύβιος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Καλαμάτα 80 διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη σειρά.

Πρώτος σκόρερ για την Καλαμάτα 80 ήταν ο Σκοπέτος με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Αλεξανδρόπουλος (14 πόντοι) και Αναγνωστόπουλος (11 πόντοι). Για τον Πολύβιο, ξεχώρισαν οι Τζιούβελης (15 πόντοι) και Τρυφωνόπουλος (13 πόντοι).

Η σειρά των τελικών μεταφέρεται πλέον στην Καλαμάτα, όπου οι “λύκοι” θα προσπαθήσουν για την ισοφάριση ενώ ο Πολύβιος έχει μια ακόμη ευκαιρία για νίκη-τίτλο.

Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Το πρόγραμμα των τελικών