ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

, Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Ο ΓΣ Γαργαλιάνων συνεχίζει πρώτος με το αβαντάζ επί του Πολύβιου (56-44)

Με πιεστική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η 14η σερί νίκη του ΓΣ Γαργαλιάνων στο ντέρμπι κορυφής με 56-44 επί του Πολύβιου.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους καθώς κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό που ήθελε στο α’ ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε σε αυτό με ένα προβάδισμα 3 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η άμυνα και η μαχητικότητα των παικτών του Αντώνη Κούτρη οδήγησαν σε ανατροπή και στο 2-0 που μεταφράζεται σε πλεονέκτημα ενόψει των Playoff απέναντι στον Πολύβιο, που παραμένει στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ήταν ο Καραγιαννίδης με 20(1) πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουτιβάς με 11(1) πόντους.

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΕΜ ο Πολύβιος 56-44

Δεκάλεπτα:19-17, 25-28, 40-37, 56-44

Διαιτητές:Τσιμπούρης, Καρδαράς

ΓΣ Γαργαλιάνων (Κούτρης): Κλεφτάκης 4, Λαζαρίδης 6(1), Γιαννόπουλος 9(1), Τσαγκάνης, Καραγιαννίδης 20(1), Δημητρακόπουλος, Κυριακόπουλος 6, Γιαννακόπουλος 7(1), Μητρόπουλος, Μιχαλόπουλος 4, Ντεμέρουκας. Μακρής

ΑΕΜ ο Πολύβιος (Γεωργαντάς): Χατζηαγγέλου 8, Ανδριόπουλος, Τζιουβέλης 9, Τρυφωνόπουλος 6, Σιαμπάνης, Θεοδωρόπουλος 2, Κωτσόπουλος, Σιάμπης, Νικολόπουλος, Απέργης 5(1), Κουτιβάς 11(1), Γεωργανάς 3

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία, στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ έχουν ως εξής:

ΓΣ Γαργαλιάνων-Πολύβιος 56-44

ΓΣ Μεσσήνης-Πελασγός 66-71

Πάνας Τρίπολης-Αρκαδικός 58-51