Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Α.Ε. Λογγάς: Ήττα ύστερα από 2,5 χρόνια!

, Α.Ε. Λογγάς: Ήττα ύστερα από 2,5 χρόνια!

Ο Π.Α.Σ. Ράχη επικράτησε το περασμένο Σάββατο (16/10) με 3-0 της Α.Ε. Λογγάς στο “Π. Μπαχράμης”, για την 3η αγωνιστική της Α1 τοπικής με γκολ των Κράκουλι (13’), Παλιά (71’) και Ζωγόπουλου (90+1’).

Οι “κανονιέρηδες” έγραψαν ιστορία, αφού έσπασαν ένα απίστευτο αήττητο σερί που έτρεχαν τα “περιστέρια” από το 2019!

Η ομάδα της Λογγάς γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 2 χρόνια, 6 μήνες και 3 ημέρες. Συγκεκριμένα, η τελευταία φορά που η Α.Ε. Λογγάς έχασε σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν στις 13 Απριλίου του 2019.

Τότε, η Ακαδημία Παμίσου είχε νικήσει 2-1 με ανατροπή στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης για την 24η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ τοπικής, χάρη στα γκολ των Αράπι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι και Μπομπότσι στο 69’ με πλασέ.

Δείτε το σχετικό βίντεο:

Την σεζόν 2019-20, η οποία διακόπηκε πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε ελέω κορωνοϊού, τα “περιστέρια” είχαν απολογισμό 16 νίκες σε ισάριθμα ματς στον 3ο Όμιλο της Β’ τοπικής και προβιβάστηκαν ως πρωταθλητές στην επόμενη κατηγορία.

Στην πρώτη τους παρουσία στην Α1 τοπική την περίοδο 2020-21, που παίχτηκε ποδόσφαιρο για μόλις πέντε αγωνιστικές, μέτρησαν 4 νίκες και 1 ισοπαλία και μοιράζονταν την κορυφή μαζί με την Θύελλα Χαρακοπιού και τον Π.Α.Σ. Ράχη.

Φέτος, η Α.Ε. Λογγάς ξεκίνησε με “διπλό” επί του Πανιωνίου με 2-1, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Α.Ε.Κ. εντός έδρας, για να ακολουθήσει η ήττα στην Καλαμάτα από τον Π.Α.Σ. Ράχη.