Χωρίς κατηγορία

Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 82-86: Το… ξανάκανε η βασίλισσα

, Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 82-86: Το… ξανάκανε η βασίλισσα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την εντός έδρας ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα καθώς λύγισε στην παράταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 82-86, η οποία μετά το ΟΑΚΑ έφυγε με τον ίδιο τρόπο και απο το ΣΕΦ.

Με την ήττα αυτή οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 7-7 ενώ για πρώτη φορά στην ιστορία τους έκαναν 0/2 σε «διαβολοβδομάδα.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπορεί εν τέλει να δέχτηκε 89 πόντους, όμως έπαιξε πολύ καλή άμυνα και μόνο στο 4ο δεκαλέπτο η Ρεάλ με σερί τρίποντα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Εν τέλει, ο Σλούκας (καλός από το το τρίτο δεκάλεπτο και μετά) αστόχησε, πήγαμε στην παράταση και έστω και δύσκολα οι Ισπανοί με κορυφαίο τον Λαπροβίτολα πήραν το ματς.

Το δεκάλεπτο είχε δυο όψεις για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε τρομερή άμυνα κόντρα στη Ρεάλ, κρατώντας τη στους 12 πόντους, όμως δυστυχώς δεν μπόρεσε το εκμεταλλευτεί στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε οδηγήσει τους Ισπανούς σε 8 λάθη, φτάνοντας τη διαφορά στους 8 (19-27) στο 16′, με τον Σπανούλη να δημιουργεί και τον Έλις να κάνει την καλύτερη του εμφάνιση, απόντος Ταβάρες που ήταν στον πάγκο. Η Ρεάλ με ένα 9-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 27-28, ενώ ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, Βεζένκοφ (7π., 5 ριμπ.) έκανε με τρίποντο το 30-28, με τον Γιούλ να απαντά για το 30-31 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Τα χάλασε στο τέλος

Η Ρεάλ με επιμέρους 19-3 και 6-0 στο τρίτο δεκάλεπτο πήγε στο 30-37, την ώρα που ο άποντος Σλούκας πήγε στον πάγκο με τρία φάουλ. Ο Σπανούλης με τη δική του δημιουργία οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 6-0 και στο 36-37, ενώ δυστυχώς φάνηκε να τραυματίζεται σοβαρά ο Ράντολφ που αποχώρησε. O ΜακΚίσικ με τρίποντο (το τρίτο συνολικά) ισοφάρισε στο 25′ σε 39-39, με τον Ολυμπιακό να έχει ξαναβρεί momentum (48-41 στο 26′) με φοβερό και τρομερό Σπανούλη (5π., 5 ασίστ σε 15′). Δυστυχώς, με τρίποντα από Κάρολ και Τόμπκινς η Ρεάλ τελείωσε το δεκάλεπτο στο 51-49.

Με 2/2 ο Κάρολ έκανε το 51-52 κι οδεύαμε σε φινάλε – θρίλερ στο ΣΕΦ, με τον Λαπροβίτολα να κάνει το 53-60 με επιμέρους 17-2 για τη Ρεάλ και πέντε σερί τρίποντα, σε ένα απίστευτο κρεσέντο. Με ένα δικό του 6-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 59-60 και είχαμε πάλι ματς στο 33′.

Στα 29” ο Σλούκας πήγε στις βολές (τσεκαρίστηκε για αντιαθλητικό), με τον Έλληνα γκαρντ να ισοφαρίζει 69-69. Στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον αμαρκάριστο Σλούκα όμως αυτός αστόχησε από τη γωνία και πήγαμε σε παράταση.

Η παράταση

O Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα την παράταση με τη Ρεάλ να προηγείται 71-76. Ο ΜακΚίσικ με βολές μείωσε 74-76 και στο 1’27” ο Μάρτιν ισοφάρισε πάλι σε 79-79 με τον Λαπροβίτολα στο 1’09” να κάνει βήματα και τον Αμερικανό να κάνει πάλι το 81-79 και τον Γιούλ σε 30” με τρίποντο να σημειώνει το 81-82. Στα 14” για το φινάλε ο Μάρτιν έκανε το λάθος και μετά το τάιμ άουτ ο Λαπροβίτολα με 2/2 έκανε το 81-84 στα 12”. Ο Σλούκας πήγε στις βολές στα 9,3” έβαλε 1/2 για το 82-84, με τον Λαπροβίτολα να πηγαίνει εκ νέου στη γραμμή και να γράφει το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, 83-86 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2