Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Καταιγιστικός Μιλτιάδης: Πρώτη ιστορική νίκη στη Γ’ Εθνική με 3-1 επί της Ρόδου

, Καταιγιστικός Μιλτιάδης: Πρώτη ιστορική νίκη στη Γ’ Εθνική με 3-1 επί της Ρόδου

Ο Μιλτιάδης πέτυχε την πρώτη του ιστορική νίκη στη Γ’ Εθνική, επικρατώντας με 3-1 της Ρόδου, σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση, που εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο. Μετά από τρεις αγωνιστικές, η ομάδα της Μεσσηνίας παραμένει αήττητη, συγκεντρώνοντας 5 βαθμούς και δείχνοντας ότι έχει την ποιότητα να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της κατηγορίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά για τον Μιλτιάδη, ο οποίος πήρε το προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με τον Αθανασόπουλο να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 29′, ο Οπόκου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας, εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας. Το 3-0 διαμορφώθηκε στο 37′ με τον Γιαννόπουλο, ο οποίος με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Ρόδος μείωσε το σκορ στο 88′ με πέναλτι του Βουκελάτου, όμως το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την πορεία του αγώνα, με τον Μιλτιάδη να φεύγει θριαμβευτής από τον αγωνιστικό χώρο.

Αυτή η νίκη δίνει μεγάλη ψυχολογική ώθηση στον Μιλτιάδη, που συνεχίζει αήττητος στη σεζόν και ετοιμάζεται για τις επόμενες προκλήσεις με ανεβασμένη αυτοπεποίθηση.

Γ’ Εθνική, 3ος όμιλος

3η αγωνιστική

ΤΕΛΙΚΟ ΑΕΡ Αφάντου – ΑΟ Λουτράκι 3-1 (23′-69′ Χαλκιαδάκης, 29′ Γκίκα πεν / 76′ Χαρτσιάς πεν)

ΤΕΛΙΚΟ Παναιγιάλειος – Αμαρυνθιακός 1-0 (90+1′ Ντούνης)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Μιλτιάδης – Ρόδος 3-1 (7′ Αθανασόπουλος, 29′ Οπόκου, 37′ Γιαννόπουλος / 88′ Βουκελάτος πεν)

ΤΕΛΙΚΟ Πανναυπλιακός – ΑΕ Μαλεσίνας 2-2 (9′ , 13′ / 37′, 45′ )

ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΣ Κόρινθος – Πανγυθεατικός 6-1 (2′ Αλμπάνης, 5′-37′-49′ Μίσκου, 55′-77′ Δερμιτζάκης / 33′ Γεωργιακάκης)

ΤΕΛΙΚΟ Αστέρας Σταυρού – Απόλλων Ευπαλίου 2-0 (50′ Μόσχος, 65′ Φράγκος)

ΤΕΛΙΚΟ Ελλάς Σύρου – Αιγέας Πλωμαρίου 6-0 (27′-88′-90+2′ Παυλόπουλος. 36′-59′ Κασάπης, 61′ Ζαφείρης)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Νέας Αρτάκης – ΑΕ Μυκόνου 1-1 (45+3′ Στασινόπουλος / 45′ Σαμπανίδης)