ΣΠΟΡ

, Ευκλής: Πρωταθλητής Ελλάδας Masters o Λυριντζής – Διακρίσεις στο Πανελλήνιο ποδηλασίας

Ο Κωνσταντίνος – Φίλιππος Λυριντζής, αθλητής του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας του Σ.Π.Ο.Κ. ”Ο Ευκλής”, κατέκτησε για ακόμη μία φορά τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος. Αυτή τη φορά διακρίθηκε στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης (TT), στον αγώνα που διεξήχθη στο Ρέθυμνο της Κρήτης το Σάββατο, 15 Ιουνίου. Οι ποδηλάτες ανέβηκαν μέχρι τη Μονή Αρκαδίου, όπου ο Λυριντζής έκανε τον ταχύτερο χρόνο και κέρδισε την φανέλα του Πρωταθλητή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λυριντζής είχε κατακτήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή και το 2022 στην κατηγορία του Μάστερ Α΄.

Διακρίσεις

Μαζί του, οι Σταύρος Κανελλόπουλος και Χρήστος Σαράντης κατέλαβαν την 10η και 8η θέση αντίστοιχα στις κατηγορίες τους. Την αποστολή συνόδευσε ο Πάνος Βεργετόπουλος.

Γιορτή του αθλήματος

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας, μία πραγματική γιορτή του αθλήματος, συμμετείχαν 104 ποδηλάτες και ποδηλάτισσες από όλη την Ελλάδα. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν το φυσικό κάλλος των περιοχών, να απολαύσουν τη φιλοξενία των ντόπιων και να γνωρίσουν την κρητική παράδοση.