Ζάκυνθος-Καλαμάτα 1-1: Πέναλτι -“μαχαιριά” στις καθυστερήσεις (pics)

, Ζάκυνθος-Καλαμάτα 1-1: Πέναλτι -“μαχαιριά” στις καθυστερήσεις (pics)

Σε οδυνηρή ισοπαλία 1-1 που διαμορφώθηκε με πέναλτι στο 4ο λεπτό λεπτό των καθυστερήσεων, υποχρεώθηκε η Καλαμάτα στην Ζάκυνθο και πλέον ψαλιδίζονται σημαντικά οι ελπίδες για την διεκδίκηση του τίτλου.

Παρά το γεγονός πως έπαιξαν μονότερμα την αντίπαλό τους, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, οι μελανόλευκοι άφησαν δυο πολύτιμους βαθμούς στην Ζάκυνθο, απώλεια που κοστίζει διπλά και έρχεται ως συνέχεια της απόφασης αφαίρεσης βαθμών απο την Εφέσεων.

Η Καλαμάτα είχε τον απόλυτο έλεγχο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 32’ με τον Γιάννη Λουκίνα να βρίσκει δίχτυα για 16η φορά στη σεζόν και να πιέζει την εστία του Γιόνας Μέντεζ που έμοιαζε να παίζει μόνος του “κατεβάζοντας ρολά”. Η ψυχρολουσία για τους μελανόλευκους ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Κοτσιαύτη να υποδεικνύει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αναστασόπουλου και τον Τσιμέλι με διπλή προσπάθεια να νικάει τον Ταϊρη για το 1-1 στο 90+4’.

, Ζάκυνθος-Καλαμάτα 1-1: Πέναλτι -“μαχαιριά” στις καθυστερήσεις (pics) , Ζάκυνθος-Καλαμάτα 1-1: Πέναλτι -“μαχαιριά” στις καθυστερήσεις (pics)

Νέα πρόσωπα

Οι μελανόλευκοι παρατάχθηκαν με σημαντικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς ο Γιάννης Μπελά δεν είχε στη διάθεσή του για διάφορους λόγους, τους πέντε από τους έντεκα ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στα Χανιά και την αμυντική γραμμή αλλαγμένη κατά τα 3/5. Συγκεκριμένα οι Μοζέρ, Τσελεπίδης, Γρίβας, Μπακαγιόκο και Ματέους ήταν εκτός, με Λουπάνο. Μαβινγκά. Τσαγκαλίδη, Παυλίδη και Μπόρχες να παίρνουν φανέλα βασικού.

Το ματς

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλά το ματς και στο πεντάλεπτο είχε δυο καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Μπόρχες μπήκε από πλάγια αριστερά, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε λίγο άουτ ενώ στο 5’ ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε την σέντρα, ο Λουκίνας νίκησε τους αμυντικούς στον αέρα αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του Μέντεζ.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση και να απειλεί με ανάπτυξη από τα αριστερά και στο 14’ διαδοχικά σουτ από τους Τσαγκαλίδη, Μπόρχες αποκρούστηκαν από τους αμυντικούς ενώ στο 16′ σουτ του Λουκίνα μπλόκαρε ο Μέντεζ.

Η Ζάκυνθος είχε την πρώτη καλή της στιγμή στο 25’. Ο Τσιμέλι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Νικολακόπουλο να σουτάρει και τον Μαβινγκά να βάζει την κόντρα και τους γηπεδούχους να φωνάζουν για χέρι. Στο 28’ ο Καράμι είχε αδύναμη κεφαλιά από ευνοϊκή θέση ενώ η υπεροχή της Καλαμάτας καρποφόρησε στο 32’. Ο Κωνσταντινόπουλος προωθήθηκε από τα αριστερά, έκανε μια καταπληκτική σέντρα ακριβείας και ο Λουκίνας νίκησε κατά κράτος τον Κούνια και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μέντεζ για το 0-1!

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους η Καλαμάτα είχε δυο ακόμη καλές στιγμές με σουτ του Λουκίνα στο 38’ και κεφαλιά του Φελίπε που μπλόκαρε ο Μέντεζ στο 41’.

Η Ζάκυνθος ξεκίνησε με δυο αλλαγές το β’ μέρος με τους Ζε Εσόνο και Λάμπογλου αντί των Κούνια, Σούρμπη, με την εικόνα του αγώνα να μην διαφοροποιείται. Η Καλαμάτα είχε την πρώτη τελική στο 50’ με γυριστό σουτ του Φελίπε που μπλόκαρε ο Μέντεζ ενώ ο βραζιλιάνος είχε σουτ άουτ λίγο μετά όπως και ο Λουκίνας στο 54’.

Στο 58’ ο Μπόρχες τραυματίστηκε και ο Μπελά προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή με τον Σκεντεράϊ με την Καλαμάτα να φτάνει στο 62’ σε τριπλή χαμένη ευκαιρία. Αρχικά ο Κωνσταντινόπουλος έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Λουκίνα να παίρνει την κεφαλιά και τον Μέντεζ να αποκρούει εντυπωσιακά, στην συνέχεια της φάσης ο Χέρμπερτ έκανε το πλάσε με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να σώζει ξανά, ενώ νέο πλάσε του Τσαγκαλίδη μέσα από την μικρή περιοχή της Ζακύνθου πέρασε άουτ!

Το σφυροκόπημα της Καλαμάτας συνεχίστηκε και στο 69′ Παυλίδης και Σκεντεράϊ συνδυάστηκαν, ο πρώτος θα φτάσει σε απόσταση βολής και θα σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση! Στο 75’ αποχώρησε με πρόβλημα και ο Τσαγκαλίδης ενώ η Καλαμάτα έφτασε σε νέα μεγάλη φάση στο 82΄με τον Μέντεζ να διώχνει με τα ακροδάχτυλα προβολή του Φελίπε από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου. Στο 86’ ο Καρούτης μπήκε στο γήπεδο για την πρώτη του συμμετοχή στη θέση του Μαβινγκά με την Μαύρη Θύελλα να έχει μια ακόμη καλή στιγμή στο ματς με σουτ άουτ του Λουπάνο στο 90’.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς πήγαινε στη λήξη του στο 90+3’ η Ζάκυνθος απ’ το πουθενά κέρδισε πέναλτι με τον Κουτσιαύτη να υποδεικνύει παράβαση σε μαρκάρισμα του Αναστασόπουλου σε Ρουκουά, απόφαση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των μελανόλευκων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιμέλι με τον Ταϊρη να αποκρούει σε πρώτο χρόνο και στην επαναφορά ο παίκτης τη Ζακύνθου να γράφει το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Ζάκυνθος (ΝόληςΚάραμα): Μέντεζ, Καράμι, Κούνια (46’ Ζε Εσόνο), Άργκους (74’ λ.τρ. Κάρδαρης), Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Μπαζάν (70’ Ρουκουά), Τσιμέλι, Σούρμπης (46’ Λάμπογλου)

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Μαβινγκά (86’ Καρούτης), Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Τσαγκαλίδης (75’ λ.τρ. Κόκκορης), Παυλίδης, Φελίπε, Μπόρχες (58’ λ.τρ. Σκεντεραϊ), Λουκίνας