Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ 2-1: Ήττα και πάλι στο 90′!

, ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ 2-1: Ήττα και πάλι στο 90′!

Όπως συνέβη και στο παιχνίδι με το Ναύπλιο έτσι και στη Ζάκυνθο ο ΑΟ Διαβολιτσίου γνώρισε την ήττα με γκολ που δέχθηκε στα στις καθυστερήσεις!

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας έμειναν για τρίτο παιχνίδι στη Γ Εθνική χωρίς βαθμό καθώς ηττήθηκαν με 2-1 το νησί του Ιονίου με γκολ που δέχτηκαν στο 90ο λεπτό της συνάντησης και ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχαν καταφέρει να φέρουν το ματς στα ίσα αλλά τελικά να μην μπορούν να κρατήσουν τον πολύτιμο βαθμό.

Το ματς παίχτηκε στην “κόψη του ξυραφιού” με πολλά λάθη και πολύ άγχος. Το Διαβολίτσι ξεκίνησε με μια καλή φάση στο 10′ με ανάποδο “ψαλιδάκι” από το Γραμματικόπουλο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτογλίδη (0-0).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 25′ με το Ντάση να βγάζει στον Μπεκατώρο και αυτός με τη “μία” στο Ζυγκερίδη που θα κοπεί την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Ο Μπεκατώρος θα πάρει την εκτέλεση αλλά ο Μουλιάτος θα διώξει ψύχραιμα με το κεφάλι.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή για το Διαβολίτσι με τον Γεωργιόπουλο να επωφελείται από τις κόντρες και να βγαίνει απέναντι στον Κουτογλίδη που θα βγει έγκαιρα σώζοντας την εστία του. Στην συνέχεια ο Κυριαζόπουλος θα κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 54′ η Ζάκυνθος έφτασε κοντά στο γκολ με τον Κούντικ να εκτελεί φάουλ από καλή θέση και τον Καλογερόπουλο να διώχνει ενστικτωδώς. Στην συνέχεια της φάσης ο Κούνια δε θα μπορέσει να απειλήσει.

Η απάντηση για την ομάδα του Παλαμάρα ήρθε στο 71′ όταν μετά απο ελέυθερο του Καλογερόπουλου ο Γραμματικόπουλος έφυγε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κουτογλίδη. Το πλασέ του έμπειρου επιθετικού θα διώξει την τελευταία στιγμή ο Πεταλωτής σε κόρνερ.

Στο 83ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Ζυγκερίδης σε φάση διαρκείας θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας “φωτιά” στην εξέδρα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 89′ κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς. Ο Αθανασόπουλος από κοντά θα ξεφύγει από του αμυντικούς και θα νικήσει τον Κουτογλίδη για να ισοφαρίσει (1-1). Ο ΑΟΔ όμως δεν χάρηκε για πολύ καθώς στην επόμενη φάση ο Μπεκατώρος έπιασε τρομερό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στο “Γ” του Καλογερόπουλου.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Μαρίνος, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Σούρμπης, Ντάσης (65’ Γιοχάνες), Πατίλας, Πολιανίδης (94’ Τσουκαλάς Β.), Κούντικ, Ζυγκερίδης

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Κώστας Παλαμάρας): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος (84’ Πιτσιλής), Μπαλόπουλος, Σεντεμέντες (94’ Τσουκαλάς), Μπαστακός, Τζανετέας, Γεωργιόπουλος (66’ Φωτόπουλος), Μουλιάτος (64’ Αθανασόπουλος), Βιγιαφάνε, Γραμματικόπουλος, Κυριακόπουλος