SUPEP LEAGUE 2

Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-0: Τρένο με Τεννέ, στο -2 απο την κορυφή (βίντεο)

, Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-0: Τρένο με Τεννέ, στο -2 απο την κορυφή (βίντεο)

Σε ένα ματς με πολλά νεύρα, η Ξάνθη αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στο ντέρμπι με τον Λεβαδειακό (1-0) και συρρίκνωσε τη βαθμολογία μεταξύ 5ης θέσης και κορυφής στο -2!

H Ξάνθη πέτυχε τρίτη σερί νίκη με τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο καθώς κατέβαλαν 1-0 τον Λεβαδειακό και… μάζεψε στο -2 τη διαφορά από την πρώτη θέση.

Το ματς στα Πηγάδια ήταν επεισοδιακό και κρίθηκε -εμμέσως – από ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα.

Οι Ακρίτες ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος κι ευτύχησαν να βρουν το γκολ σε καθοριστικό σημείο. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Πάτρικ Έμπερτ νικήθηκε στην εκτέλεση πέναλτι από τον Στογιάνοβιτς (πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι), αλλά πήρε το «ριμπάουντ» προ του Τζημόπουλου και άνοιξε το σκορ, ενώ το προβάδισμα θα μπορούσε να έχει διπλασιαστεί μόλις στο 48’, αλλά το τελείωμα του Γκαρσία σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο πίεσε στο 2ο μέρος, έψαξε την ισοφάριση, αλλά το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η ένταση που σημειώθηκε στον πάγκο της, με συνεργάτη του Ιταλού τεχνικού να αποβάλλεται για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Τ. Παπάζογλου, Γκαρσία, Πέτροβιτς, Δημούτσος, Σιατραβάνης, Θυμιάνης, Τάτος (29′ Μυστακίδης (65′ Θ. Παπάζογλου), Σχρόιγεν (66′ Μικελτάτζε), Έμπερτ.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Τζημόπουλος, Μύγας (67′ Μυτίδης), Παναγιώτου (60′ Μαρίνος), Καραχάλιος, Νίκας (74′ Συμελίδης), Μεχία, Κονέ (60′ Νίλι), Πολέτο, Μπιανκόνι (74′ Τζιώρας).