Βόλος – Ατρόμητος 1-0: Νίκη μετά απο δυόμιση μήνες με Περέα

, Βόλος – Ατρόμητος 1-0: Νίκη μετά απο δυόμιση μήνες με Περέα

Με γκολ του Περέα ο Βόλος επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου στο Πανθεσσαλικό και επέστρεψε στις νίκες μετά από 2,5 μήνες σε αντίθεση με τους Περιστεριώτες που έμειναν για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη

Το 2021 έφερε και την πρώτη νίκη για τον Βόλο μετά από οκτώ ματς και 2,5 μήνες χωρίς τρίποντο στη Super League.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στη νέα χρονιά ο ΝΠΣ, καθώς επικράτησε του Ατρόμητου με 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League και ξαναμπήκε σε… τροχιά εξάδας και πλέι-οφ. Ο Περέα (36’) το «χρυσό» γκολ για την ομάδα της Μαγνησίας, στο τελευταίο -όπως όλα δείχνουν- παιχνίδι του Αμρ Ουάρντα με τους Βολιώτες, προτού επιστρέψει στον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι κι έψαξαν από νωρίς το γκολ, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που έμοιαζε πολύ πιο διστακτικός κι επιφυλακτικός στις κινήσεις του μέσα στο γήπεδο. Στο 10’ ο Ουάρντα εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα των «κυανόλευκων», μπήκε από τα αριστερά, επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Γιαννιώτης επενέβη σωτήρια.

Στο 36’ οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος, ο Μπαρτόλο πήρε την πρώτη κεφαλιά προς τον Περέα, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Κιβρακίδη κι έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος έδωσε χώρο στον Ατρόμητο κι έψαξε το γκολ στην κόντρα. Στο 59’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Κιβρακίδης έπιασε μονοκόμματο σουτ και ο Κλέιμαν έκανε την απόκρουση του αγώνα, διατηρώντας το «μηδέν» για την εστία του. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γιαννιώτη να κάνει μία θαυμάσια απόκρουση σε κόρνερ μετά από γυριστό σουτ του Μπαρτόλο.

Ο Βόλος έχασε άλλες δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο 75’ με τον Σάντσες (κεφαλιά λίγο άουτ) και στο 83’ με τον Ουάρντα (δεν έδωσε τη μπάλα στον αμαρκάριστο Περέα), ενώ στο 90’+3’ ο Γούτας λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για τον Ατρόμητο, όμως το πλασέ του στην κίνηση πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η πλέον απίστευτη φάση έγινε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν από κόρνερ του Αγκάγιεφ, η μπάλα κατέληξε στον προωθημένο στην περιοχή του Βόλου, γκολκίπερ του Ατρόμητου Ανδρέα Γιαννιώτη, που πλάσαρε πεσμένος, αλλά ο Ντεντάκης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΒΟΛΟΣ (Α. Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Σάντσες, Μήτογλου, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα (90’+1’ Γκρίλο), Μπαρτόλο (73’ Σάντος), Περέα, Δουβίκας (70’ Κιάκος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (61’ Νταβιώτης), Γκαλβάο, Γούτας, Στρούγγης, Γκάλο, Σάλομον, Μουνίθ (71’ Ραμπέγιο), Ενσικουλού (61’ Μανούσος), Χριστοδουλόπουλος (61’ Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος (80’ Μάτιτς).