SUPEP LEAGUE 2

Βέροια – Λεβαδειακός 0-1: Βήμα ανόδου οι Βοιωτοί με Πολέτο (vid)

, Βέροια – Λεβαδειακός 0-1: Βήμα ανόδου οι Βοιωτοί με Πολέτο (vid)

Με τέρμα του Λούκας Πολέτο, ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 στη Βέροια, στο πρώτο αγώνα αγώνα μπαράζ και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την άνοδο στην Super League 1.

Ο Λεβαδειακός έφυγε με τη νίκη από τη Βέροια επικρατώντας 1-0 της ομάδας της Ημαθίας στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια μπαράζ των δύο ομάδων για την απευθείας άνοδο στη Super League 1.

Το γκολ του Πολέτο στο 58′ της αναμέτρησης υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας ήττα την Βέροια και ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στους Βοιωτούς που πήραν προβάδισμα για την άνοδο ενόψει του αγώνα της επόμενης Κυριακής (15/5) στη Βοιωτία.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων η Βέροια μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα με την κεφαλιά του Πασά στο 4′ αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω. Ενώ και λίγο αργότερα ο πρώτος σκόρερ της Super League 2 δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Λεβαδειακός άρχισε να ανεβαίνει στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου με τον Μυτίδη να απειλεί στο 36′ και τον Βελλίδη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου άνηκε στους Βοιωτούς όταν στο 41′ σε σέντρα από τα δεξιά ο Μυτίδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Βέροιας.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια ακόμη τελική για τους γηπεδούχους με τον Μούργο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Μάρκοβιτς να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

Βέροια: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (86′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (66′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (66′ Μπλέτσας), Γιακουμάκης, Κάτσε (77′ Πόζογλου), Πασάς (86′ Καπνίδης).

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (53′ Συμελίδης), Μεχία, Νίλι (82′ Λιάγκας), Πολέττο, Βήχος, Μυτίδης (71′ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (71′ Βρακάς).