Βέροια- Καλαμάτα 2-0: Έτσι δεν πάει πουθενά…

, Βέροια- Καλαμάτα 2-0: Έτσι δεν πάει πουθενά…

Την 5η ήττα της στα τελευταία έξι παιχνίδια πρωταθλήματος γνώρισε η Καλαμάτα με 2-0 στη Βέροια και πλέον όχι απλά έμεινε πίσω στην κούρσα της ανόδου αλλά κινδυνεύει να βρεθεί και στη ζώνη του υποβιβασμού, ανάλογα με το τι θα συμβεί στα κυριακάτικα ματς με τα οποία θα ολοκληρωθεί η 10η αγωνιστική της Football League.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι η Μαύρη Θύελλα δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, έγιναν πολλά ατομικά λάθη και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ, διαψεύδοντας τις όποιες προσδοκίες είχαν δημιουργηθεί μετά την εμφάνιση της στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Ασπρόπυργο.

Με εξαίρεση ένα μικρό χρονικό διάστημα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η μεσσηνιακή ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία της, απογοητεύοντας τους φίλους της που έκαναν το μεγάλο ταξίδι και βρέθηκαν στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Αντίθετα, η «Βασίλισσα του βορρά», έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Κώστα Γεωργιάδη ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε ευκαιρίες και πέτυχε δύο γκολ με τον Γιάννη Πασά, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη και την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Βέροια μπήκε μπροστά στο σκορ στο 19ο λεπτό  με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πασά, που κέρδισε ο Σιμόνι, σε μαρκάρισμά του απο τον Ιντζίδη.

Η Βέροια έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 32′ και στο 35′ και έκλεισε το ημίχρονο με άλλες δυο ευκαιρίες με τον Ν. Ζούρκο και τον Σιμόνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα επιχείρησε να αντιδράσει. Στα πρώτα λεπτά έδειξε να πιέζει αλλά όλη της η επιθετική δραστηριότητα τελείωνε χωρίς τελική προσπάθεια.

Η καλύτερη στιγμή της ήρθε σε μια φάση με Ράκιτς (πέρασε αλλαγή) στο 63′. Ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασε αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε στην γωνία του.

Η Βέροια μετά το 70ο λεπτό όταν ξεθύμανε η προσπάθεια αντίδρασης των φιλοξενουμένων, ισορρόπησε το παιχνίδι, και στο 75′ έριξε τους φιλοξενούμενους στο καναβάτσο και πάλι με τον Πασά που μετά από μπαλιά του Ταΐρη, ανάμεσα σε δυο αμυντικούς προχώρησε και με πλασέ πέτυχε το 2-0.

Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Στάμου, Μαραγκός, Πεταυράκης, Βεργώνης, Πολύζος, Ζούρκος Ν. (85′ Σκαθαρούδης), Πέντα (80′ Χατζάρας), Σιμόνι (68′ Ταΐρης), Πασάς.

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (56′ Ράκιτς), Κωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης (46′ Τζόκιτς), Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Καζβιρόπουλος (80′ Δήμος), Βουκμίροβιτς.