ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός, 2-2 με τη ΝΚ Λοκομοτίβα

, Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός, 2-2 με τη ΝΚ Λοκομοτίβα

Κόντρα σε μια πιο έτοιμη ομάδα (η Λοκομοτίβα μετρά τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα κροατίας), ο Παναθηναϊκός έβγαλε πολύ καλά στοιχεία μεσοεπιθετικά, έδειξε να “πονάει” στην άμυνα και τελικά έφερε 2-2 στο “Ελ Πάσο”. Δυο τέρματα μέσα σε ένα λεπτό από Χατζηγιοβάνη – Προηγήθηκε η ομάδα του Ζάγκρεμπ με γκολάρα και ισοφάρισε στο 87′, μετά από μεγάλο αμυντικό λάθος.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε στο τέταρτο του φιλικό προετοιμασίας να πετύχει νίκη. Αν και έδειξε βελτιωμένο πρόσωπο, το “τριφύλλι” έβγαλε αμυντικά προβλήματα και έφερε 2-2 στο “Ελ Πάσο” κόντρα στην ΝΚ Λοκομοτίβα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει μια ελαφρά υπεροχή στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 15′ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, για να ανοίξει το σκορ, με τον Καρλίτος να μην μπορεί να νικήσει τον Σαντίνι σε τετ-α-τετ από δύσκολη γωνία. Δυο λεπτά αργότερα, ο πορτιέρε της ΝΚ Λοκομοτίβα έδιωξε το σουτ του Καρλίτος, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το νέο σουτ του Χατζηγιοβάνη βρήκε στον Ντε Χάας και πέρασε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Λοκομοτίβα έφτασε στο 0-1. Ο Διούδης έκανε εκτίναξη, βρήκε λίγο την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να διώξει την… σουτάρα του Κατσεβέντα (18′). Ο Παναθηναϊκός έγινε πιο πιεστικός, κέρδισε μέτρα προς τα αντίπαλα καρέ και στο 27′ ο Βιγιαφάνιες δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά και να την στείλει στα αντίπαλα δίχτυα.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανατροπή του σκορ, πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, μέσα σε ένα λεπτό. Στο 40′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κατσαβέντα έσπρωξε τον Πέρεθ εντός περιοχής κι έκανε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης, φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1). Στο επόμενο λεπτό ο Έλληνας μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε την μακρινή μπαλιά του Χουάνκαρ, αλλά και την έξοδο του Σαντινί, ξεπέρασε τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων και έκανε το 2-1.

Οι δυο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, η Λοκομοτίβα ανέβασε “στροφές” και στο 64′ πλησίασε την ισοφάριση, με τον Διούδη να διώχνει το κοντινό πλασέ του Φλόρουτς. Ο Παναθηναϊκός “απάντησε” στο 69′, με τον Χεντίγια να διώχνει εντυπωσιακά το φαλτσαριστό σουτ του Μπουζούκη. Τελικά, το “τριφύλλι” δεν μπόρεσε να κάνει την πρώτη του φετινή φιλική νίκη, αφού στο 87′ ο Σάρλια έκανε το λάθος, ο Αρτίστικο πήρε την μπάλα, βγήκε απέναντι στον Χριστογεώργο και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (70’ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (70’ Σάντσες), Βέλεθ (70’ Σερπέζης), Σιδεράς (70’ Σάρλια), Χουάνκαρ (70’ Χατζηθεοδωρίδης), Ρούμπεν (63’ Αλεξανδρόπουλος), Μαουρίσιο (62’ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (54’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες (70’ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπακοτό (70’ Σαβιέρ), Καρλίτος (70’ Καμπετσής).

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ (Σίλβιο Καμπράγια): Σαντινί (66’ Χεντίγια), Μάριτς (79’ Ντάιτσερ), Ντε Χάας (46’ Οσμάνκοβιτς), Τσοκάι (61’ Βράνκοβιτς), Πίβαριτς (85’ Μαγκντάλινιτς), Σόλντο (75’ Ζιλίνσκι), Στόικοβιτς (46’ Αρτίστικο), Τσίπετιτς (62’ Μάλες), Αλιού (61’ Μαρκού), Ντάμπρο (46’ Φλόρουκς, 88’ Κάμπραιτς), Κατσεβέντα.