ΤΕΝΙΣ

United Cup: Ήττα της Γραμματικοπούλου, αποκλεισμός της Ελλάδας στα ημιτελικά

, United Cup: Ήττα της Γραμματικοπούλου, αποκλεισμός της Ελλάδας στα ημιτελικά

H Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου γνώρισε την ήττα με 6-2, 6-3 από την Λουτσία Μπροντζέτι, μετά 1 ώρα και 19 λεπτά αγώνα, και η Ελλάδα αποκλείστηκε από την Ιταλία στα ημιτελικά του United Cup.

Η Ελληνίδα τενίστρια που προτιμήθηκε την τελευταία στιγμή έναντι της Δέσποινας Παπαμιχαήλ, λόγω της θετικής προϊστορίας της κόντρα στην Λούσια Μπρονζέτι, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην αντίπαλό της, που οδήγησε την Ιταλία στην τρίτη και καθοριστική νίκη επί της Ελλάδας (3-1), παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της νεοσύστατης διοργάνωσης, απέναντι στις ΗΠΑ.

Νωρίτερα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε να κάνει ανατροπή, δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει μετά 2 ώρες και 35 λεπτά,  με  4-6,7-6,6-3 τον Ματέο Μπερετίνι στην Ken Rosewall Arena, προκειμένου να κρατήσει-για λίγο όπως αποδείχθηκε- «ζωντανή» την Ελλάδα στην υπόθεση πρόκριση για τον τελικό του United Cup , μειώνοντας προσωρινά σε 1-2 με την Ιταλία, πριν η Μπροντζέτι διαμορφώσει το 1-3.