Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Τσιλιβή- Διαβολίτσι 0-1: Άλωσε τη Ζάκυνθο με Πάγια! (φωτο)

, Τσιλιβή- Διαβολίτσι 0-1: Άλωσε τη Ζάκυνθο με Πάγια! (φωτο)

Το Διαβολίτσι πήρε τον πρώτο από τους δέκα “τελικούς” παραμονής στην Γ’ Εθνική.

Η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα άλωσε το Δημοτικό στάδιο Ζακύνθου επικρατώντας 1-0 του Τσιλιβή, στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος και έσπασε το ρόδι για τη σεζόν καθώς στα δυο ματς που είχε δώσει πριν το lockdown είχε ισάριθμες ήττες.

Παρά την ταλαιπωρία του αυθημερόν ταξιδιού οι νερατζούρι αγωνίστηκαν με πάθος και έφτασαν στο μεγάλο τρίποντο, έβαλαν από κάτω στην βαθμολογία την αντίπαλό τους και έστειλαν μήνυμα για τη συνέχεια.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για το Διαβολίτσι καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Τσουκαλάς βρήκε διάδρομο στην άμυνα των γηπεδούχων, μπήκε από τα πλάγια, την κατάλληλη στιγμή έκοψε την μπάλα και ο επερχόμενος Πάγια άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το 0-1.

Το γρήγορο γκολ έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Κώστα Παλαμάρα να διαχειριστεί καλύτερα τη συνέχεια στο παιχνίδι. Οργανώθηκε καλά στην άμυνα και ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή φάση σε όλο το πρώτο μέρος με σουτ του Μάριου Παναγιωτόπουλου το οποίο πέρασε άουτ και δεν ανησύχησε τον Καπατσώρη ενώ αντίθετα οι “νερατζούρι” ήταν “φωτιά” στις αντεπιθέσεις και είχαν δύο καλές στιγμές.

Η πρώτη στο 37’ με σουτ του Τσάτσου που πέρασε λίγο άουτ και στο 40’ με πλασέ του Αντεμάϊ είχε την ίδια κατάληξη.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε με το Διαβολίτσι να κρατά χωρίς πρόβλημα το υπέρ του σκορ. Ο Κώστας Παλαμάρας στο 70ο λεπτό φρεσκάρισε μεσοεπιθετικά την ομάδα του ρίχνοντας στη μάχη τον Τσουλάκο στην θέση του Πάγια και τον Στραβάκο στην θέση του Αντεμάϊ. Ο Στραβάκος μάλιστα λίγο έλειψε να σκοράρει στο 84΄όταν έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα στο δοκάρι του Χαρακτινού.

Η τελευταία φάση του ματς ανήκε στους γηπεδούχους με τον Χαλκιόπουλο να πλασάρει σε πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή αλλά ο Καπατσώρης έκανε την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας σε κόρνερ.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Ράντος Χ.): Χαρακτινός, Μπατσής, Τσίνα (80′ Τζανάρη), Λιβέρης, Χαλκιόπουλος, Μούστα, Παναγιωτόπουλος (46′ Μαρούδας), Αγγελίδης, Μαλαφούρης Δ. (60′ Μπακάμης), Σαμπανέϊ, Παπαδάκης (46′ Παπαδόπουλος)

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Παλαμαράς Κ.): Καπατσώρης, Γκελγκέρια, Λιόλιος, Μπαλόπουλος, Φωτόπουλος (35’λ.τρ. Μπαστακός), Πιτσιλής, Τσάτσος, Μουλιάτος, Πάγια (80′ Στραβάκος), Τσουκαλάς (65’Μπάρκας), Αντεμάϊ (65΄Τσουλάκος)

, Τσιλιβή- Διαβολίτσι 0-1: Άλωσε τη Ζάκυνθο με Πάγια! (φωτο) , Τσιλιβή- Διαβολίτσι 0-1: Άλωσε τη Ζάκυνθο με Πάγια! (φωτο) , Τσιλιβή- Διαβολίτσι 0-1: Άλωσε τη Ζάκυνθο με Πάγια! (φωτο)