ΔΙΕΘΝΗ

Τσάμπιονς Λιγκ: Ατλέτικο Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν στους “8” (βίντεο)

, Τσάμπιονς Λιγκ: Ατλέτικο Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν στους “8” (βίντεο)

Ατλέτικο Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν “τσέκαραν” εισιτήρια για τα προημιτελικά του Champions League μετά τους αγώνες ρεβάνς της φάσης των “16” που έγιναν το βράδυ της Τετάρτης.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-0 της Ντόρμουντ στη Γαλλία και υπερκάλυψε την ήττα με 2-1 από το πρώτο παιχνίδι ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης με δύο γκολ του Μάρκο Γιορέντε και ένα του Άλβαρο Μοράτα στην παράταση, πέρασε με 3-2 από το «Άνφιλντ», αφήνοντας εκτός την πρωταθλήτρια Ευρώπης Λίβερπουλ.

Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0

Η πρόκριση για την ομάδα του Τόμας Τούχελ κρίθηκε εν πολλοίς στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι σχεδόν βέβαιοι πρωταθλητές Γαλλίας και την τρέχουσα σεζόν πέτυχαν… και με το παραπάνω το στόχο τους, με τα τέρματα των Νεϊμάρ (28΄) και Μπερνάτ (45΄+1).

Στο δεύτερο μέρος η Μπορούσια τα έδωσε όλα για να μειώσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων «πήρε άριστα» στα καθήκοντά της και στο τέλος οι παίκτες της και ο πάγκος πανηγύρισαν δικαιολογημένα.

Το ματς στα τελευταία λεπτά… ξέφυγε, με τον Τσαν να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα και τέσσερις παίκτες της Παρί να «κιτρινίζονται» από τον Τέιλορ στους διαπληκτισμούς που ακολούθησαν.

Λίβερπουλ- Ατλέτικο Μαδρίτης 2-3

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με δύο γκολ του Μάρκο Γιορέντε και ένα του Άλβαρο Μοράτα στην παράταση, πέρασε με 3-2 από το «Άνφιλντ» (είχε νικήσει και 1-0 στο πρώτο ματς) και «σφράγισε» την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και στο 43’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ έπειτα από σέντρα του Τσάμπερλεϊν.

Οι «κόκκινοι» άγγιξαν το 2-0 στο 67’, με τον Ρόμπερτσον μέσα από τη μικρή περιοχή να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Όμπλακ.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του 90λεπτου και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο 94’, η Λίβερπουλ έφτασε στο 2-0, όταν ο Φιρμίνο έπιασε την κεφαλιά και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Όμπλακ, όμως στην επαναφορά με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα όμως (97’), ο Άντριαν έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Ζοάο Φέλιξ που πάσαρε στον Γιορέντε, ο οποίος με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 2-1 παίρνοντας σκορ πρόκρισης.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Λίβερπουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, όταν ο Μάρκος Γιορέντε και πάλι, με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Άντριαν και ισοφάρισε σε 2-2.

Η Λίβερπουλ ήθελε δύο γκολ στη συνέχεια για να βρεθεί στους «8», δεν βρήκε κανένα και η Ατλέτικο στο 120′ έφτασε στο 2-3 με πλασέ του Άλβαρο Μοράτα που βγήκε μόνος απέναντι από τον Άντριαν.

Το πανόραμα του Τσάμπιονς Λιγκ

To πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς και τα αποτελέσματα (σε παρένθεση) των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» του Champions League: