, To πανόραμα των πλέι οφ: Νίκες ΠΑΟΚ – Ολυμπιακού, θρίλερ στην Τρίπολη (video – βαθμολογία)

Με πρωταγωνιστή τον Ζίβκοβιτς, που πέτυχε δύο γκολ, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 την ΑΕΚ και την άφησε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Παραμένει στο -20 από την κορυφή η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, η οποία πλησίασε στον ένα βαθμό τον δεύτερο Άρη. Ο Νέλσον Ολιβέιρα το γκολ της ΑΕΚ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ένα γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 38′ ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να κερδίσει 1-0 τον Άρη και να φτάσει τους 70 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Με 10 παίκτες από το 40′ οι ερυθρόλευκοι, λόγω αποβολής του Λαλά, άντεξαν στην πίεση του Άρη, λόγω της καλής παρουσίας της άμυνας και του Σα.

Χιτσκοκικό φινάλε είχε το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τον Παναθηναϊκό, ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν 0-2 με γκολ του Μακέντα σε διάστημα δύο λεπτών (58′-59′), αλλά οι Αρκάδες πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη σε γκολ του τερματοφύλακά τους στο 97ο λεπτό! Νωρίτερα (84′), ο Λουίς Φερνάντεθ είχε μειώσει σε 1-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-2

(84′ Λουίς Φερνάντεθ, 97′ Παπαδόπουλος – 58′, 59′ Μακέντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 1-0