Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Τηλυκράτης- ΑΟ Διαβολιτσίου 3-1: “Κρύα” ήττα στη Λευκάδα

, Τηλυκράτης- ΑΟ Διαβολιτσίου 3-1: “Κρύα” ήττα στη Λευκάδα

Με άδεια χέρια επιστρέφει από τη Λευκάδα ο ΑΟ Διαβολιτσίου καθώς γνώρισε την ήττα του στη σεζόν με 3-1 από τον Τηλυκράτη.

Οι νερατζούρι αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες σε ένα ματς που δεν τους βγήκε όπως το σχεδίασαν και παρότι διεκδίκησαν δεν είχαν τη δυνατότητα να πάρουν κάτι περισσότερο. Ο Τηλυκράτης χωρίς να εντυπωσιάσει, αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και με την όγδοη νίκη του στη σεζόν αποσπάστηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του 4ου ομίλου από την Παναχαϊκή, που έκανε το ρεπό της.

Οι νερατζούρι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο, αφού στο 0-0 είχαν μεγάλη φάση με τον Τσιγαρίδη να ανοίξουν το σκορ αλλά αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Ταΐρη απο εκτέλεση κόρνερ στο 25ο λεπτό.

Το 2-0 ήρθε στο χειρότερο δυνατό σημείο για τους Μεσσήνιους καθώς στην εκπνοή του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που αξιοποίησε ο Τόσκα γράφοντας το 2-0.

Ο ΑΟΔ προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίτο γκολ με τον Νικλητσιώτη στο 55′, μετά απο λάθη της άμυνας, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη.

Η αντίδραση από τους Μεσσήνιους ήρθε στο 67’ όταν μείωσαν σε 3-1 με εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Ηλιόπουλου, σε παράβαση που υποδείχθηκε για μαρκάρισμα στον Δημήτρη Πιτσιλή. Στη συνέχεια ωστόσο παρά την προσπάθεια δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Νίκου (Άρτας), βοηθοί: Βατός – Μάνος (Άρτας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Μπλατσιώτης, Μπιμπισίδης, Παναγιωτόπουλος, Πανταζής, Καταγής, Τόσκα, Ταΐρης (90΄ Αλωπούδης), Νικλητσιώτης (75’ Τσιότρας), Πετσίτης (90’ Κολοβός), Περιστέρης (77’ Αζούδης), Σιμόνι (90’ Μπαγκαλιάνης).

ΑΟ Διαβολιτσίου (Μάρκος Στεφανίδης): Μπεσσής, Πιτσιλής (72’ Γκελκέρια), Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης (90’ Τσουκαλάς), Πάγια, Στραβάκος, Τσιγαρίδης (59’ Κρεμύδας), Μουλιάτος, Γουερέ, Ηλιόπουλος.