Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Θύελλα Πατρών-Πάμισος 0-0: Πειθαρχημένος και συμπαγής πήρε χρυσό βαθμό

, Θύελλα Πατρών-Πάμισος 0-0: Πειθαρχημένος και συμπαγής πήρε χρυσό βαθμό

Όρθιος στο Παμπελοποννησιακό στάδιο έμεινε ο Πάμισος Μεσσήνης καθώς απέσπασε 0-0 από τη Θύελλα Πατρών, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συνέχισε δυναμικά την πορεία του στον 9ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι πράσινοι, άριστα στημένοι τακτικά από τον Γιώργο Καλόμαλο, ο οποίος εμπιστεύτηκε την ίδια ενδεκάδα του νικηφόρου ματς με την Ναυπακτιακό, δεν επέτρεψαν στην Αχαϊκή ομάδα να φτάσει με ιδιαίτερες αξιώσεις στα καρέ του Νίκου Κόκκαλη που με την σειρά του δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεσαν αλλά αλλά με ανορθόδοξο τρόπο, κυρίως με μακρινές σέντρες, τις οποίες καθάρισαν οι αμυντικοί των πρασίνων.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 8ο λεπτό όταν ο Αγουρίδης εκτέλεσε απ’ ευθείας φάουλ απ’ τα αριστερά αλλά ο Νίκος Κόκκαλης έδιωξε σε κόρνερ.

Η απάντηση της μεσσηνιακής ομάδας ήρθε στο 21ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Μπούνα κατέληξε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δύο αλλαγές, με τους Αγγελή και Αποστολόπουλο θέλοντας να δώσουν μεγαλύτερη επιθετική ώθηση, αλλά ο Πάμισος παρέμεινε συμπαγής.

Η Θύελλα είχε την καλύτερη στιγμή της το 68′ όταν από σέντρα του Αποστολόπουλου, ο Μανθόπουλος με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόκκαλη.

Ο Καλόμαλος έριξε στη μάχη Κάνιστρα και Μπόρχαν που βοήθησαν την ομάδα να πάρει μέτρα στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να εξαντλούν τις επιθετικές τους εμπνεύσεις στις σέντρες και τα στημένα τους Στεργίδη από τη δεξιά πλευρά.

Στο 85′ διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για πέναλτι στον πρώην εξτρέμ της Καλαμάτας, ωστόσο ο ρέφερι έδωσε φάουλ έξω από την περιοχή.

Η τελευταία φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν η μπάλα μετά απο σύγχυση στην περιοχή κατέληξε στα δίχτυα αφού όμως προηγουμένως είχε προηγηθεί φάουλ στο Νίκο Κόκκαλη που υποδείχθηκε έγκαιρα.

Θύελλα Πατρών (Σάκης Πεφάνης): Σιδέρης, Κωνσταντινίδης (60′ Ντίνος), Παναγόπουλος, Μανθόπουλος, Κατριβέσης, Αγουρίδης, Στεργίδης, Βάρρας, Τσότρας, Καϊμακάς (46′ Αγγελής), Σκουμής (46′ Αποστολόπουλος).

Πάμισος Μεσσήνης (Γιώργος Καλόμαλος): Κόκκαλης, Αριστομενόπουλος, Βέλλης (λ. τρ. 44′ Παπαδόπουλος), Κατσιβαρδέας, Μπούνας, Θώδης, Γιακουμής (64′ Κάνιστρας), Μωράκης (90′ Παπαγιαννόπουλος), Σαραντόπουλος (90′ Ρουμελιώτης), Ακριστινεϊ (64′ Μπόρχαν), Χαραλαμπόπουλος.