Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Θύελλα Μερόπης – Παναθηναϊκός 5-2: Πρώτο τρίποντο της σεζόν

, Θύελλα Μερόπης – Παναθηναϊκός 5-2: Πρώτο τρίποντο της σεζόν

Αήττητη από το ξεκίνημα της σεζόν παραμένει η Θύελλα Μερόπης, αφού μετά τις δύο ισοπαλίες (1-1 με Π.Α.Σ. Ράχη εκτός και 0-0 με Διαγόρα Κοπ. εντός), πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 2ο Όμιλο της Β’ τοπικής, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-2 του Παναθηναϊκού στον Μελιγαλά.

Ο Ζάγουρας με δύο γρήγορα γκολ, στο 5′ και στο 12′, έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Χρήστου Νιάρχου.

Στο 45′ μάλιστα ο ίδιος παίκτης πέτυχε χατ-τρικ, για το 3-0 των γηπεδούχων, καθαρίζοντας παράλληλα την υπόθεση νίκη.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το “τριφύλλι” μείωσε σε 3-1 με απευθείας φάουλ του Πετρόπουλου.

Στο 64′ ο Ηλίας Μουρούσιας (φώτο, τελευταίο χρονικά μεταγραφικό απόκτημα) αντικατέστησε τον Ζάγουρα και δεν χρειάστηκε παρά μονάχα έξι λεπτά για να χριστεί σκόρερ (4-1).

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο πολύπειρος φορ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 72′ για να γίνει έτσι το 5-1, με τον Χότζα να μειώνει την έκταση της ήττας των φιλοξενούμενων στο 74′ (5-2).

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 76′ ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Στ. Μαργιόλη, ο οποίος αντίκρισε δύο κίτρινες σ’ ένα λεπτό.

Θύελλα Μερόπης (Χρήστος Νιάρχος): Σουλαντίκας, Ι. Καράμπουλας, Π. Καράμπουλας (58′ Πούγια), Γεωργόπουλος, Διαγούπης, Σταθούλης, Δημητρόπουλος (73′ Μπούζας), Κατσιμπάρος, Δαβίλλας (69′ Κυρκιλής), Ζίλφο, Ζάγουρας (64′ Μουρούσιας).

Παναθηναϊκός (Βασίλης Παναγιωτόπουλος): Α. Μανώλης, Ξυλάς, Χότζα (80′ Λεβαντής), Κοστρίβας, Πετρόπουλος, Μπάμπης, Χρ. Μαργιόλης, Μανωλέας, Ι. Μανώλης (25′ Φλεβοτόμος), Αναστασόπουλος (60′ Σαγιάννης), Στ. Μαργιόλης (86′ Παπαδόπουλος).

Διαιτητής: Κ. Αντωνόπουλος / Βοηθοί: Δ. Ρηγοπούλου, Κ. Ηλιοπούλου