ΤΕΝΙΣ

Τένις: Στα ημιτελικά του Indian Wells για πρώτη φορά στην καριέρα της η Σάκκαρη

, Τένις: Στα ημιτελικά του Indian Wells για πρώτη φορά στην καριέρα της η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε με 2-0 σετ της Έλενα Ρουμπάκινα

Μετά από ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και παρότι μπήκε νωθρά στο ματς, η Μαρία Σάκκαρη πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Indian Wells, για πρώτη φορά στην καριέρα της, επικρατώντας της Έλενα Ρουμπάκινα από το Καζακστάν με 7-5, 6-4. Αντίπαλός της στην τετράδα θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Πάουλα Μπαντόσα και στην Βερόνικα Κουντερμέτοβα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που από την προσεχή εβδομάδα θα ανέβει μία θέση στην παγκόσμια κατάταξη και θα βρεθεί στο Νο 5, αν και βρέθηκε να χάνει με 4-1 στο πρώτο σετ, ανέβασε το ρυθμό της, πήρε τρία συνεχόμενα γκέιμ ισοφαρίζοντας σε 4-4 και λίγο αργότερα έφτασε στο 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε με μπρέικ και παρότι η 22χρονη Ρουμπάκινα την πίεσε πάρα πολύ, η 26χρονη Ελληνίδα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και να φτάσει στη νίκη με 6-4 και στην πρόκριση στους ημιτελικούς του τουρνουά που διεξάγεται στην Καλιφόρνια.

Η τρίτη φετινή συμμετοχή της Σάκκαρη σε προημιτελική φάση, μετά τα τουρνουά σε Αγ. Πετρούπολη και Ντόχα, στέφθηκε και πάλι με επιτυχία. Μετά την ήττα από την Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα στην Ντόχα, πριν από περίπου ένα χρόνο, από τότε μέχρι σήμερα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια παραμένει αήττητη σε φάση των “8” μετρώντας οκτώ σερί νίκες με 16-0 σετ, μερικές εκ των οποίων απέναντι σε μεγάλα ονόματα, όπως η Οσάκα, η Χάλεπ, η Πλίσκοβα και η Σφιόντεκ.

Η Σάκκαρη, παράλληλα, πήρε ρεβάνς από τη Ρουμπάκινα στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση, μετά την ήττα της στους ημιτελικούς της Αγ. Πετρούπολης.