ΤΕΝΙΣ

Τένις: Πρωτιά για την Μιχαλοπούλου στο Junior Masters

, Τένις: Πρωτιά για την Μιχαλοπούλου στο Junior Masters

Η καλαματιανή τενίστρια ήταν νικήτρια στην κατηγορία Κ12, στους αγώνες που έγιναν στη Χαλκίδα

Με την πρώτη θέση στο τουρνουά τένις Junior Masters επέστρεψε από την Χαλκίδα η Βάσια Μιχαλοπούλου.

Η καλαματισνή τενίστρια κατέκτησε την πρωτιά στην κατηγορία Κ12, στο τουρνουά που μετέχουν οι 8 καλύτεροι τενίστες/τριες κάθε κατηγορίας (με βάση τη βαθμολογία που έχουν πάρει κατά τη διάρκεια της χρονιάς).

Η ανακοίνωση του ΟΑΚ αναφέρει:

Σε ένα συγκλονιστικό τετραήμερο 19-22/11/2021 η Βάσια απέδειξε ότι ανήκει στις καλύτερες τενίστριες της Ελλάδας.

Στη Φάση των ομίλων κέρδισε τις: Νούτσου Στυλιανή (Α.Ο.Α. ΑΣΤΕΡΑ ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗΣ) 6-2 6-4, Ουσταμπασίδου Κατερίνα (Α.Ο.Α. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ) 7-6 0-6 6-4, Φασουλά Φωτεινή 6-2 3-6 6-1 και προκρίθηκε στον τελικό κατακτώντας την πρώτη θέση.

Στον τελικό των τελικών αντιμετώπισε την Καναβαράκη Ειρήνη (Α.Ο.Α. ΠΕΥΚΗΣ) και κέρδισε το πρώτο σετ 7-5. Στο δεύτερο σετ βρέθηκε να χάνει με 0-4, με κατάθεση ψυχής και ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι έφτασε στην ανατροπή και κέρδισε και αυτό το σετ με 7-5 κατακτώντας έτσι την πρώτη θέση στην Ελλάδα.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη επιτυχία στη ιστορία του Μεσσηνιακού τένις, καθώς ποτέ πριν αθλητής από την Μεσσηνία δεν είχε φτάσει στην κορυφή της Ελλάδας.

Με αυτή την πρωτιά η Βάσια Μιχαλοπούλου, που προπονεί ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος, κλείνει μία καταπληκτική χρονιά γεμάτη επιτυχίες που είχε ως επιστέγασμα την κλήση της στην Εθνική Ελλάδας και την πρώτη θέση στο τουρνουά των καλύτερων αθλητριών της Χώρας.

Οι Διοίκηση, τα μέλη, οι προπονητές και οι αθλητές του Ομίλου Αντισφαίρισης Καλαμάτας αισθάνονται υπερήφανοι καθώς η Βάσια Μιχαλοπούλου, εκτός από κορυφαία αθλήτρια, είναι παράδειγμα ήθους και διαφημίζει τον Όμιλο μας σε όλη την Ελλάδα.”