Χωρίς κατηγορία

Τένις: Με το δεξί ο Τσιτσιπάς στο Ρολάν Γκαρός (video)

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε του Γάλλου Σαρντί με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του φημισμένου τουρνουά

Ο Ζερεμί Σαρντί αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε με σχετική άνεση τον τίτλο του φαβορί και με τη νίκη 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-1) επί του Γάλλου τενίστα, μπήκε με το δεξί στη μάχη του Ρολάν Γκαρός, παίρνοντας την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του φημισμένου τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς ήταν πολύ ψύχραιμος στα πιο κρίσιμα σημεία του πολύ κλειστού 1ου σετ, ενώ δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στα δυο επόμενα.

Το επόμενο ματς του Έλληνα πρωταθλητή, που ελπίζει σε μία μεγάλη διάκριση, θα γίνει την προσεχή Τετάρτη με αντίπαλο τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Σεμπάστιαν Κόρντα και τον Πέδρο Μαρτίνεθ.

H πρώτη μέρα του Γαλλικού open ήταν αρκετά επεισοδιακή, με τον Τιμ να χάνει από τον Αντουγιάρ ενώ ήταν μπροστά με 2-0 σετ και τον Σβέρεφ να χρειάζεται μια ανατροπή από το 0-2 σετ, για να ξεπεράσει το εμπόδιο του No.152 του κόσμου, Ότε.