, Superleague 2: Παρέμειναν στο… κυνήγι της κορυφής οι Απόλλων Σμύρνης και ΟΦ Ιεράπετρας

Κοντά στο… ρετιρέ παρέμειναν οι Απόλλωνας Σμύρνης και ΟΦ Ιεράπετρας μετά τις νίκες κόντρα σε ΠΑΟ Ρουφ και Χανιά αντίστοιχα. Ισόπαλο το ντέρμπι του Αιγάλεω με την Ηλιούπολη.

Απόλλων Σμύρνης και ΟΦ Ιεράπετρας δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι σε ΠΑΟ Ρουφ και Χανιά αντίστοιχα και με τις νίκες του, παρέμειναν κοντά στην κορυφή του Νοτίου ομίλου.

ΠΑΟ Ρουφ-Απόλλων Σμύρνης 1-4

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μωραΐτη που πέτυχε χατ τρικ διέλυσε με 4-1 τον ουραγό ΠΑΟ Ρουφ και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ για την Ελαφρά Ταξιαρχία άνοιξε ο Χαλίμι από την άσπρη βούλα στο 16΄, προτού ο Κυριαζής επαναφέρει την ισορροπία (24΄) και στείλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο β΄μέρος ωστόσο ανέλαβε δράση ο Μωραΐτης, ο οποίος με προσωπικό χατ τρικ καθάρισε την υπόθεση νίκης για την ομάδα του. Αφού πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 46΄, αρχικά φρόντισε να της δώσει το προβάδισμα μόλις δυο λεπτά αργότερα, ενώ με ακόμα δυο γκολ στη συνέχεια (57΄, 61΄) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που κράτησε τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς.

Σκόρερ: 23′ Κυριαζής – 15′ Χαλίμι, 48′ , 57′ , 61′ Μωραΐτης

ΠΑΟ Ρουφ (Γκούμας): Κουνάδης, Γιαννάκου, Καμί, Λαμπρίδης, Βενάρδος (42′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ζαχαρός, Καλλέργης, Μαρινάκης, Νιτσάκης, Φράγκος (36′ λ.τ Τασιούλης), Κυριαζής

Απόλλων Σμύρνης (Τάτσης): Κότσαρης, Λούι, Οντόνε, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος (46′ Ερέρα), Χαλίμι, Παπαγεωργίου (46′ Πατάπης), Κουάρδα (62′ Κοροβέσης), Καρίμ, Σίγκεβιτς (46′ Μωραΐτης)

Αιγάλεω – Ηλιούπολη 1-1

Μοιρασιά στο Αιγάλεω ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Ηλιούπολη, με τους δυο μονομάχους να μένουν ισόπαλοι στο 1-1. Παρά το ιδανικό ξεκίνημα των γηπεδούχων με το γκολ του Κολλά στο 9΄, η Ηλιούπολη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 26΄με κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου και να φύγει με τον βαθμό. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρηθούν στην 8η θέση και στο +3 από τον αντίπαλο τους που περιορίστηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Σκόρερ: 9′ Κολλάς – 26′ Τριανταφυλλάκος

Αιγάλεω (Γράφας): Σκαφίδας, Σκεντεράι, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι, Πολυχρόνης, Τσίτσαρης, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος, Κολλάς.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Ανδρέου, Μουριέλ, Κρητικός, Κωστόπουλος, Βάρκας (46′ Κρέτσι), Γκοτσούλιας, Δημητριάδης, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Έμπερτ.

ΟΦ Ιεράπετρας-Χανιά 2-0

Νικητής στο ντέρμπι της Κρήτης ήταν ο ΟΦ Ιεράπετρας καθώς επικράτησε με 2-0 των Χανιών, συνεχίζοντας το κυνήγι της κορυφής. Οι γηπεδούχοι έψαξαν ένα γρήγορο γκολ στα πρώτα λεπτά αλλά τα Χανιά είχα σταθεί εντυπωσιακά στην αμυντική τους προσήλωση και το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Μούλερ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο πλασέ μόλις στο 46′, αλλάζοντας τα δεδομένα του ματς. Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι γηπεδούχοι «τελείωσαν» το παιχνίδι χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσορνομάζ στο 66ο λεπτό. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 46′ Μούλερ, 66′ (π.) Τσορνομάζ

ΟΦ Ιεράπετρας (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσερνομάζ, Κατάλντι, Μηλιώτης, Μούλερ, Μπλανκ Καζάου, Βουό.

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (50′ Χιντζίδης), Καμαρά (58′ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Λεμονής, Μπουρσέλης, Πολίτης (46′ Καπνίδης), Μάναλης.

Ρεπό: Αιγάλεω

*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens Kallithea FC – Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική – αποχώρησαν στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι), ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (16η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), Κηφισιά – Ηρόδοτος (16η – με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες), Ολυμπιακός Β’ – Κηφισιά (17η – αποχώρησαν στο 23’ οι γηπεδούχοι), Επισκοπή – Athens Kallithea FC (17η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (17η – παρατάχθηκαν με έξι παίκτες οι γηπεδούχοι).