Super league: Πήρε βαθμό (2-2) στο Περιστέρι ο Απόλλωνας Σμύρνης- BINTEO

, Super league: Πήρε βαθμό (2-2) στο Περιστέρι ο Απόλλωνας Σμύρνης- BINTEO

Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης αναδείχτηκαν ισόπαλοι (2-2) στο Περιστέρι σε ένα χορταστικό παιχνίδι, όπου οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με δυο πέναλτι. Έντονα παράπονα από τους φιλοξενούμενους για τη διαιτησία.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ατρόμητος και Απόλλωνας Σμύρνης στο μίνι αθηναϊκό ντέρμπι, που διεξήχθη στο Περιστέρι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής κι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2.

Μάλιστα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε δύο φορές, για να απαντήσει άλλες τόσες από τα 11 βήματα ο Μανούσος, αλλά τους ανθρώπους του Απόλλωνα να έχουν σφοδρά παράπονα για τη δεύτερη απόφαση του διαιτητή Τζήλου.

Με το βαθμό η ομάδα της Ριζούπολης διέκοψε το αρνητικό σερί των πέντε ηττών και στρέφει την προσοχή στο εξ αναβολής παιχνίδι της προσεχούς Τετάρτης με τον Αστέρα, στην Τρίπολη.

Ο Απόλλωνας Σμύρνης ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Γιαννιώτης απέκρουσε την κεφαλιά του Ιωαννίδη, άνοιξε το σκορ στο 4΄ με κεφαλιά του Φατιόν.

Στο 36΄ ο Ντομίνγκες έκανε χέρι σε κεφαλιά του Κωτσόπουλου, ο Τζήλος έδειξε πέναλτι και ο Μανούσος ισοφάρισε από την άσπρη βούλα ένα λεπτό αργότερα.

Η ομάδα της Ριζούπολης δεν απογοητεύτηκε και λίγο μετά το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ξαναπήρε προβάδισμα με πλασέ του Ιωαννίδη (47΄), για να κυλήσει το παιχνίδι ως το 65ο λεπτό χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

Στο σημείο εκείνο και σε στημένη μπάλα ο Κιτόκο φάνηκε να κρατάει τον Χριστοδουλόπουλο, τον οποίο όμως είχε αφήσει όταν εκτελέστηκε το φάουλ.

Ο Τζήλος πήγε στο VAR και ύστερα από πέντε λεπτά (!) έδειξε πάλι τα 11 βήματα, για να ευστοχήσει στο 72΄ ξανά ο Μανούσος και να διαμορφώσει το τελικό 2-2, κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Απόλλωνα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ν. Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης (87′ Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον (87′ Ούμπιδες), Χαρίσης (60′ Ριμπέγιο), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Κωτσόπουλος (78′ Ενσικουλού), Μάτιτς (60′ Μπουσούλατζιτς)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γ. Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Χουχούμης (57′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (80′ Φερνάντεθ), Ιωαννίδης (87′ Ντάουντα), Μπεντινέλι, Μουνιέ (57′ Κιτοκό), Φατιόν (80′ Σλίβκα).

Super league 1 – 9η αγωνιστική