Super League: Ο Βόλος “ξέρανε” την απογοητευτική ΑΕΚ (βίντεο)

, Super League: Ο Βόλος “ξέρανε” την απογοητευτική ΑΕΚ (βίντεο)

Με δύο γκολ του Φαν Βέιρτ, η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε 2-1 της Ένωσης στο ΟΑΚΑ

Νέα οδυνηρή εντός έδρας ήττα, την τρίτη συνεχή στο πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΚ, που μετά από ΟΦΗ και Παναιτωλικό έχασε και από τον Βόλο, επίσης με 2-1, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Η Ένωση έμεινε στους 36 βαθμούς και στο -10 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό, που παίζει απόψε στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Βόλος έφτασε στους 24 και προσπέρασε τον Παναιτωλικό ανεβαίνοντας στην ένατη θέση.

Στο 9ο λεπτό ο διαιτητής Μανούχος έδειξε το σημείο του πέναλτι σε πτώση του Τσούμπερ στην περιοχή, αλλά ο Ελβετός που ανέλαβε την εκτέλεση πέταξε την μπάλα ψηλά άουτ,

Στο 12΄ ο Αραούχο πήγε να σημειώσει το γκολ της χρονιάς, αλλά το εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι Παπαδόπουλου.

Σε αντίθεση με τους «κιτρινόμαυρους», οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα την πρώτη ευκαιρία τους για να πάρουν προβάδισμα στο 16ο λεπτό με τον Φαν Βέερτ, όταν ο Ολλανδός επιθετικός μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Βόλος παραλίγο να διπλασιάσει, αλλά το δυνατό σουτ του Ρεγκατέν εκτός περιοχής τράνταξε την οριζόντια δοκό του Αυστριακού τερματοφύλακα.

Σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έφτασε στην ισοφάριση στο 21΄, όταν μετά από ασίστ του Σιμάνσκι ο Αραούχο έγραψε το 1-1 με το έβδομο φετινό τέρμα του.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ σε δύο τετ α τετ του Λιβάι Γκαρσία και του Τσούμπερ, ενώ στο 33΄ ο Φεράρι έβγαλε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Γκαρσία, σε ακόμα μία σπουδαία στιγμή για την Ένωση.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν ο Βόλος που έφτασε «μια ανάσα» από το 1-2, αλλά το απευθείας φάουλ του Φερνάντες «σταμάτησε» στο δοκάρι του ακινητοποιημένου Στάνκοβιτς.

Στο β΄ ημίχρονο όμως η πολύ καλή εικόνα του πρώτου μισού δεν συνεχίστηκε για την ΑΕΚ, που λόγω των πολλών απουσιών (Μάνταλος, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Βράνιες, Αμραμπάτ, Ανσαριφάρντ, Μοχαμαντί, Χατζισαφί, Τσιντώτας) δεν είχε επιλογές.

Με τον ρυθμό πεσμένο στο δεύτερο μέρος, ο Βόλος, που επίσης είχε απουσίες, κρατούσε μάλλον εύκολα το 1-1, ενώ στο 85΄ χτύπησε για δεύτερη φορά.

Ο Τζαβέλας μάρκαρε τον Ρίνερ με τον αγκώνα προτεταμένο στο πρόσωπο του αντιπάλου του, το VAR απεφάνθη και ο Φαν Βέερτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 από τα 11 βήματα και δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.