Super League: Ο ΠΑΟΚ 2-1 στην Λάρισα, περιμένει Ολυμπιακό

, Super League: Ο ΠΑΟΚ 2-1 στην Λάρισα, περιμένει Ολυμπιακό

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση επί του Παναθηναϊκού, ο ΠΑΟΚ πέρασε ένα δύσκολο απόγευμα στη Λάρισα, όπου νίκησε με 2-1 την ελλιπέστατη, ΑΕΛ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής στην Super League.

O «Δικέφαλος του Βορρά« ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με τον Λημνιό και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το υπέροχο γκολ του Ντόουγκλας Αουγκούστο να πάρει προβάδισμα νίκης, η οποία ήρθε τελικά, έστω και με δύσκολο τρόπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι θεώρησαν ότι το παιχνίδι είχε λήξει και κατέβασαν αδικαιολόγητα ρυθμούς με την ΑΕΛ να το εκμεταλλεύεται και να κερδίζει μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι δικαιώθηκαν για την επιμονή τους και στο 67΄ μείωσαν στο σκορ. Μετά απο εκτέλεση φάουλ η μπάλα στρώθηκε στον Ηλιάδη με δυνατό σουτ και πολύ φάλτσο μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το παιχνίδι να αποκτάει και πάλι ενδιαφέρον.

Ωστόσο η ομάδα του Γρηγορίου δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τελικά το ματς αλλά έχοντας ιδιαίτερα κακή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Παπάζογλου, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Γκαζάλ (44΄ Ηλιάδης), Βινίσιους (77 Πινάκα).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μάτος, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Λάμπρου (85΄ Ροντρίγκο), Πέλκας (62 Ελ Καντουρί), Άκπομ (76΄Σβιντέρσκι).