Super League: Ο ΟΦΗ έστησε μπλόκο στη Λεωφόρο (βίντεο)

, Super League: Ο ΟΦΗ έστησε μπλόκο στη Λεωφόρο (βίντεο)

Οι Κρητικοί κράτησαν τον Παναθηναϊκό στο 0-0

Ο ΟΦΗ υποχρέωσε στην πρώτη εφετινή εντός έδρας απώλεια βαθμών τον Παναθηναϊκό, καθώς με άριστη τακτική απέσπασε το 0-0 από τους «πράσινους» στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Κρήτες είχαν κλείσει… ερμητικά τους χώρους στους οποίους κινούνταν εκτός περιοχής οι Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης και Βιτάλ, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού, που σε ελάχιστες φάσεις απείλησε σοβαρά.

Στο 12΄ από λάθος του Αλεξανδρόπουλου ο Γκαγιέγος έκλεψε, έφυγε μπροστά και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι, ενώ στο 29΄, το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λάμπρου έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 38΄ ο Παναθηναϊκός έχασε την καλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο, όταν από εκτέλεση κόρνερ κι απομάκρυνση του Επασί ο Ρούμπεν έπιασε το σουτ έξω απ’ την περιοχή κι ο Βούρος έσωσε πάνω στη γραμμή.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να δίνει ακόμη περισσότερο χώρο στον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στην περιοχή της ομάδας της Κρήτης.

Στο 58΄ μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπρινιόλι, ενώ στο 73’΄από τη σέντρα του Χουάνκαρ, ο Καρλίτος έπιασε την κεφαλιά και Επασί μπλόκαρε.

Στην τελευταία επίθεσή τους οι γηπεδούχοι (90΄+3) οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Καρλίτος, όμως με υπόδειξη του βοηθού Χασάν κι έλεγχο από το VAR ο Ισπανός καταλογίστηκε σε θέση οφ σάιντ.