SUPER LEAGUE 1

, Super League: Ο Άρης 3-1 στο Περιστέρι «έσβησε» το μείον – To πανόραμα της 4ης αγωνιστικής

Ο Άρης πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-1 του Ατρόμητου στο Περιστέρι και «σβήνοντας» την τιμωρία των -6 βαθμών με την οποία ξεκίνησαν το πρωτάθλημα.

Οι Μαντσίνι (10΄), Γκάμα (60΄) και Γκαρσία (65’) σημείωσαν τα γκολ των Θεσσαλονικέων, ενώ για τους γηπεδούχους του Γιώργου Παράσχου, που δεν χάρηκε το ντεμπούτο του, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σπιριντόνοβιτς (45΄+3).

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία, όταν ο συνδυασμός των Εντιαγέ, Γκάμα, Σούντγκρεν είχε αποδέκτη τον Μαντσίνι, που «έγραψε» το 0-1 στο 10ο λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα ο Χουλιάν Κουέστα σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Ευθύμη Κουλούρη, με τον Σπιριντόνοβιτς να αστοχεί απελπιστικά στην εξέλιξη της φάσης.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μια επανάληψη της φάσης του 16’, ο Κουέστα σταμάτησε τον Κουλούρη αλλά ο Σπιριντόνοβιτς πήρε το «ριμπάουντ» και ισοφάρισε με διαγώνιο πλασέ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον διαιτητή Περράκη να βλέπει στο βίντεο περίπτωση πέναλτι υπέρ του Άρη, σε χέρι του Κυριάκου Παπαδόπουλου. Οι Θεσσαλονικείς απείλησαν με μακρινό σουτ του Λούκας Σάσα (54΄), ενώ στην αντίπαλη εστία ο Κουέστα σταμάτησε το τακουνάκι του Κουλούρη (57΄).

Ο Κουλούρης, πάντως, ήταν «μοιραίος» για την ομάδα του καθώς υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι), με τον Γκάμα να νικά τον Πίριτς για το 2-1 στο 60΄, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ματέο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Παπαδόπουλου για το τελικό.

Ο Ατρόμητος παρέμεινε με μόλις ένα βαθμό ύστερα από τέσσερα παιχνίδια, ενώ οι «κίτρινοι» απάλειψαν την τιμωρία των -6 βαθμών, έχουν επίσης ένα βαθμό αλλά ευελπιστούν να γίνουν αρκετά περισσότεροι αν δικαιωθούν στο CAS.

Απόλλων-Ιωνικός 0-0

Στο 0-0 έμειναν ο Απόλλων Σμύρνης και ο Ιωνικός στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League, σε ένα ματς που θα… ξεχαστεί μάλλον γρήγορα, αφήνοντας μοναδικό «σουβενίρ» στις δύο ομάδες από έναν βαθμό.

Για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ιωνικός έφτασε του 5 βαθμούς και εδραίωσε την παρουσία του στα μεσαία «στρώματα» της βαθμολογίας.