Super League: Νικηφόρο ντεμπούτο Καρέρα, η ΑΕΚ 1-0 στην Ξάνθη (βίντεο)

, Super League: Νικηφόρο ντεμπούτο Καρέρα, η ΑΕΚ 1-0 στην Ξάνθη (βίντεο)

Με τον καλύτερο τρόπο συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της ΑΕΚ, καθώς η «Ένωση» το βράδυ του Σαββάτου έφυγε με ένα σημαντικό «τρίποντο» από τα «Πηγάδια».

Οι «κιτρινόμαυροι», χάρη σε τέρμα του Γαλανόπουλου στο 82ο λεπτό, επιβλήθηκαν με 1-0 σκορ της Ξάνθης, για την 14η αγωνιστική της Super League και με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους έφτασαν τους 24 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 76ο λεπτό οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Φασίδη.

Τόσο η Ξάνθη όσο και η ΑΕΚ παρουσιάστηκαν με νέους τεχνικούς στο αποψινό ματς, με τον Γιώργο Παράσχο και τον Μάσιμο Καρέρα να παίρνουν θέση στην προπονητική «σκακιέρα».

Ο «δικέφαλος» είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο από τους γηπεδούχους χωρίς όμως να καταφέρει να αξιοποιήσει την εδαφική του υπεροχή, αφού οι επιθετικοί του έμειναν μακριά από τα γκολπόστ του Αμπαντ.

Γενικά το θέαμα ήταν φτωχό και στη χαμηλή αγωνιστική ποιότητα της αναμέτρησης έπαιξε ρόλο και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης των τελευταίων δυο ημερών.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κρίστιτσιτς, ο οποίος εξαπέλυσε δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Αμπάντ σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η Ένωση κέρδισε ένα κόρνερ με τον Ολιβέιρα να σουτάρει πάνω στον Καρασαλίδη.

Στο 67′ σε μια μονομαχία Φασίδη- Χούλτ, ο Σουηδός έπεσε στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ζαχαριάδη να καταλογίζει πέναλτι. Εντούτοις, ο ρέφερι, συμβουλευόμενος το VAR, ανακάλεσε ορθά την αρχική του απόφαση, δίνοντας συνέχεια στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο Φασίδης αντικρίζοντας δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα πέντε λεπτών (72΄και 77′) πήρε πρόωρα τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή στο τελευταίο τέταρτο η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ και στο 83′ είχε μια καλή στιγμή με σουτ του Λιβάγια που όμως εξουδετέρωσε ο Αμπάντ, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Εν τέλει η υπεροχή της Ένωσης καρποφόρησε στο 84΄με τον Γαλανόπουλο.

Ο Κρίστισιτς έκανε τακουνάκι στον Ολιβέιρα, η μπάλα στρώθηκε στον Έλληνα μέσο μετά από απομάκρυνση του Σόσα και ο χαφ των «κιτρινόμαυρων» με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το πολύτιμο «τρίποντο», στο ντεμπούτο του Ιταλού τεχνικού στον πάγκο της.

Ξάνθη: (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Στούρτζεον, Φασίδης, Κοβάσεβιτς, Τζουρίσκοβιτς (73′ Nτε Αμορίμ), Μαλεζάς, Μπαριέντος (81′ Τερκί), Λισγάρας (86′ Εντουάρντο), Καρασαλίδης, Καμαρά, Σόσα.

ΑΕΚ: (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σβάρνας (80′ Βέρντε), Χουλτ, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λιβάγια (88′ Σιμόες), Ολιβέιρα (93′ Γιακουμάκης).