Super league: Μόνος στο… ρετιρέ ο Άρης, 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

, Super league: Μόνος στο… ρετιρέ ο Άρης, 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Δεν… ζαλίζεται από την κορυφή ο Άρης, που έστω και δύσκολα επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κι εξακολουθεί ν΄ απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής της Super League, έστω και μ΄ ένα ματς περισσότερο, μετά από τις πρώτες 7 αγωνιστικές.

Το ματς κρίθηκε από το αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς είχαν περισσότερες ευκαιρίες από τους Αρκάδες, που σε ένα ακόμη ματς έδειξαν ότι είναι μία πολύ συμπαγής ομάδα, ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Στο 15’ ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά με τον Μαντσίνι να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να μην αιφνιδιάζεται. Τον γκολκίπερ του Αστέρα μιμήθηκε 10 λεπτά μετά ο Σιαμπάνης, ο οποίος στο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια του Άρη απόκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Πασαλίδη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο μέρος. Ο Γκάμα αστόχησε στο 53’, παρ΄ όλα αυτά ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο ίδιος και οι συμπαίκτες του το έκανε ο Πασαλίδης δύο λεπτά μετά. Από γύρισμα του Πορτογάλου εξτρέμ, ο Έλληνας αμυντικός έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και με το αυτογκόλ αυτό κρίθηκε το ματς (1-0)!

Θα μπορούσε, μάλιστα, ο Άρης να πετύχει και δεύτερο γκολ δευτερόλεπτα αργότερα, όμως η τελική επιλογή του Μαντσίνι δεν ήταν η ενδεδειγμένη.

Ο νεοεισελθών Σαντέ Σίλβα λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στην πρώτη του εμφάνιση με τα «κίτρινα», ωστόσο στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο στο 67’ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο τερματοφύλακας του Αστέρα νίκησε σε δύο περιπτώσεις τον Μάνο (84’, 89’), αλλά και ο Σιαμπάνης είπε «όχι» στο 90’ στην κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες!

Με το «τρίποντο» αυτό ο Άρης διεύρυνε το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του, με 5 νίκες, οι τέσσερις εκ των οποίων με σκορ 1-0, και μια ισοπαλία. Την επόμενη εβδομάδα περιμένει την ΑΕΚ στο ίδιο γήπεδο. Όσον αφορά τους Αρκάδες, με την ήττα αυτή σταμάτησε το νικηφόρο σερί τους στα δύο παιχνίδια.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Τζέγκο, Ματίγια (86’ Λόπεθ), Μαντσίνι (61’ Σίλβα), Μάνος, Γκαρσία, Γκάμα (77’ Κάτσε).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης (90’ Φερνάντεθ), Μουνάφο, Βαλιέντε (72’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61’ Γκόμεζ), Τίλικα (72’ Σίτο), Μπαράλες, Κρέσπι (61’ Ορόσκο).