Super League: Μεγάλο «διπλό» της ΑΕΚ στην Τρίπολη με 2-1

, Super League: Μεγάλο «διπλό» της ΑΕΚ στην Τρίπολη με 2-1

Η ΑΕΚ άφησε πίσω το σοκ που δέχτηκε το βράδυ της περασμένης Πέμπτης στο ΟΑΚΑ από την Ζόρια (3-0) στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League και πήρε σπουδαίο «διπλό» στην Τρίπολη επί του Αστέρα (2-1), στο προτελευταίο χρονικά ματς της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά δείχνοντας πιο αποφασισμένη από τον αντίπαλό της, που προσπάθησε να κρατήσει τη μπάλα και να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

Μόλις στο 2ο λεπτό«άγγιξε» το γκολ αλλά ο Σουάρεθ έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Ανσαριφάρντ. Έντεκα λεπτά αργότερα, όμως, δεν έγινε το ίδιο.

Από τη σέντρα του Σάκχοφ και την κεφαλιά-πάσα του Τάνκοβιτς ο Λιβάια με δυνατό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Παπαδόπουλο ανοίγοντας το σκορ (1-0) για τους «κιτρινόμαυρους».

Η «Ένωση» συνέχισε να βγάζει μεγάλη επιθετικότητα και στο 21’ έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα, όμως το πλασέ του Μάνταλου πέρασε ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τάνκοβιτς «δοκίμασε» από μακριά το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Πριν το φινάλε του α΄ μέρους, υπήρξαν δύο φάσεις που άλλαξαν εντελώς τα δεδομένα του αγώνα. Στο 42’ η ΑΕΚ σπατάλησε μία τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0, όταν σε πολύ ωραία αντεπίθεση και συνεργασία των Μάνταλου, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ, ο Πέπε Καστάνιο «μπήκε» στη φάση κι απομακρύνοντας προς τα πίσω λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Ινσούα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Κι ενώ η ΑΕΚ φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι, στο 44’ από μία εξαιρετική σέντρα του Άλβαρες από τα αριστερά, ο Μπαράλες με τρομερό άλμα και κεφαλιά ισοφάρισε, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Το σκηνικό στον αγώνα δεν άλλαξε πολύ ούτε στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να πιέζει από τα πρώτα λεπτά και στο 48΄ να έχει δοκάρι μετά τη σέντρα-σουτ του Λιβάια.

Στο 58’ ωστόσο, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα πήρε και πάλι το προβάδισμα. Μετά από μία πολύ καλή αντεπίθεση και συνεργασία ανάμεσα σε Λιβάια, Βασιλαντωνόπουλο, Σάκχοφ, η μπάλα στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ που την έστειλε στο «παραθυράκι» της εστίας του Παπαδόπουλου.

Ακολούθως, η ΑΕΚ έγινε λίγο πιο συντηρητική στο παιχνίδι της, θέλοντας να κρατήσει το υπέρ της σκορ, όμως έχασε κι άλλη μία σημαντική ευκαιρία στο 71’ σε τετ-α-τετ του Τάνκοβιτς που «έβγαλε» ο Παπαδόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε (84’ Βαλιέντε), Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Ρεγκίς (84’ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90’ Χνιντ), Λιβάγια, Τάνκοβιτς (79’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (71’ Ολιβέιρα).