, Super League: Με νέα ανατροπή σε… τροχιά play off ο Ατρόμητος, 2-1 την Λαμία (βιντεο)

Με μία ακόμη ανατροπή, ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 της Λαμίας στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Όπως έκανε και με τον ΠΑΟΚ πριν από δύο ματς, στο ίδιο γήπεδο, έτσι κι απόψε οι Περιστεριώτες βρέθηκαν να χάνουν από τους Φθιώτες, γλίτωσαν στο… παρά πέντε το 0-2 και τελικά κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω και να πανηγυρίσουν ένα ακόμη σημαντικό «τρίποντο» στην προσπάθειά τους να μπουνγερά στο παιχνίδι των play off.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κάναντι μετρά πλέον πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες σε 16 ματς, «πιάνοντας» τον Αστέρα Τρίπολης στην θέση, ενώ η Λαμία υπέστη την 11η ήττα σε 14 ματς, έχοντας μία νίκη και δύο ισοπαλίες.

Η Λαμία με νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Ισπανό αριστερό μπακ Άνχελ Μαρτίνεθ όχι μόνο προηγήθηκε, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία και για το 0-2.

Στο 7′ ο Καραμάνος πλάσαρε μέσα από την περιοχή και έκανε το 0-1, με την φάση να εξετάζεται από το VAR, αλλά ο Τιρόνε καλυπτόταν και το γκολ μέτρησε κανονικά..

Στο 20′ ο Τιρόνε πέρασε υπέροχα στον Ντέλετιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Μανδάς έκοψε με το ένα χέρι, αλλά η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, ώσπου ο Σόλομον έδιωξε πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα το 0-1, ώσπου… προδόθηκαν στο 37‘ από το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Προβυδάκης, όταν ανέτρεψε τον Ραμπέγιο. Ο Χριστοδουλόπουλος ένα λεπτό μετά έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Επασί για το 1-1.

Το γκολ της νίκης των γηπεδούχων πέτυχε ο Σάλομον πέντε λεπτά πριν την εκπνοή του 90λεπτου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Γκαλβάο (40′ Γούτας), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού (46′ Τριμμάτης), Ραμπέγιο (70′ Μουνίθ), Αγκάγιεφ (70′ Χαρίσης), Χριστοδουλόπουλος (70′ Μανούσος).

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Τζανετόπουλος (86′ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Προβυδάκης (68′ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Τιρόνε (78′ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86′ Ρόμανιτς), Ντέλετιτς, Καραμάνος (78′ Αραμπούλι).