, Super League: Με Ανδρούτσο ο Ολυμπιακός πέρασε (0-1) από την έδρα του Λεβαδειακού

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό καθώς έφυγε με το διπλό (0-1) από την Λιβαδειά με σκόρερ τον Ανδρούτσο.

Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι και το έκαναν, απειλώντας στο 2′ με το σουτ του Χουάνγκ που έφυγε λίγο άουτ, για να ακολουθήσει στο 8′ η μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ του Μπιέλ που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μαρκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Βοιωτοί, οι οποίοι ήταν σχεδόν πάντα σε θέση άμυνας, να μην πιέζονται ιδιαίτερα, να μη νιώθουν κάποιον μεγάλο κίνδυνο, έχοντας βάλει ως στόχο να κρατήσουν το 0-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στόχος που δεν επιτεύχθηκε, αφού στο 40′ ο Χάμες σέντραρε, η άμυνα απομάκρυνε και η μπάλα κατέληξε στον Ανδρούτσο, ο οποίος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Μίτσελ, επομένως, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα και όταν επέστρεψε από αυτά είδε τον Λεβαδειακό να απειλεί σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52′ με την κεφαλιά του Δούμτσιου που έφυγε άουτ και στο 54′ με το σουτ του Βράκα που είχε την ίδια κατάληξη.

Δύο λεπτά μετά, στο 56′, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο δεύτερο γκολ μετά την ωραία κάθετη του Ελ Αραμπί ια τον Μασούρα αλλά ο Μάρκοβιτς πρόλαβε την τελευταία στιγμή, για να συνεχιστεί το παιχνίδι με το σκορ στο 0-1.

Σκορ που διατηρούσε ζωντανό τον Λεβαδειακό, αλλά οι Πειραιώτες ήταν σοβαροί και κράτησαν τη νίκη, περιμένοντας πλέον το ντέρμπι της Κυριακής (13/11) με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη.

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ, Βήχος, Βινίσιους, Σκβάρκα, Πέτρε, Βρακάς, Λιάγκας (39′ Τζημόπουλος), Νίκας, Τσάπρας.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (77′ Άβιλα), Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (77′ Μπόουλερ), Μπιέλ (83′ Φορτούνης), Χάμες (83′ Σαμασέκου), Ελ Αραμπί.