, Super League: Κόλλησαν στο μηδέν Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης στο χωράφι της Λεωφόρου (βίντεο)

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης στη Λεωφόρο για την 14η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα ματς που η έναρξή του οριστικοποιήθηκε δύο ώρες πριν από τη σέντρα, εν αναμονή των αποτελεσμάτων των τελικών τεστ ανίχνευσης κορoνοϊού που έκαναν οι «πράσινοι», μετά τα τέσσερα κρούσματα σε ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού», που καταγράφηκαν στον αμέσως προηγούμενο έλεγχο.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πολύ επηρεασμένος απ’ τις απουσίες (μείον πέντε βασικούς), αλλά κι απ’ το γεγονός πως πήγε στο ματς με ελλιπέστατη προετοιμασία (δεν προπονήθηκαν το Σάββατο οι παίκτες του, ενώ το σκάουτινγκ του αντιπάλου έγινε λίγες ώρες πριν την έναρξη).

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν πρώτοι στο γκολ με τον Σουάρεθ να επιχειρεί ανάποδο ψαλίδι στο 18’ το οποίο πέρασε δύο μέτρα πάνω από τα δοκάρια. Στο 34’ ο Κρέσπι σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Τζήλος με την υπόδειξη του VAR ακύρωσε το γκολ διότι ο Μπαράλες που ήταν οφσάιντ έκανε κίνηση προς τη μπάλα, επηρεάζοντας τη φάση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πλησίασε δύο φορές στο γκολ. Στο 39’ από φάουλ του Αϊτόρ και πρώτη κεφαλιά του Καρλίτος, ο Πούγγουρας κατάφερε από το ενάμισι μέτρο, να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Αϊτόρ, ο Χατζηγιοβάνης πλάσαρε άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Διούδης έκανε καταπληκτική απόκρουση σε σουτ του Ριέρα (47’), ενώ στο 50’ ο Παπαδόπουλος νίκησε τον Καρλίτος στο τετ-α-τετ. Στο 72’ ο Αστέρας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι, όταν από γύρισμα του Μπαράλες, ο Φερνάντεθ πλάσαρε άουτ από τα δύο μέτρα αν κι ανενόχλητος.

Στο 80’ ο Αστέρας απείλησε και πάλι, όταν από φάση διαρκείας ο Καπίγια βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Διούδης κράτησε ξανά το «μηδέν» για την εστία του με ακόμη μία εξαιρετική απόκρουση. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την παραμικρή απειλή για την εστία του Αστέρα και το τελικό 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ (82’ Αθανασακόπουλος), Μπουζούκης (66’ Ιωαννίδης), Χατζηγιοβάνης, Καρλίτος (76’ Μακέντα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Καστάνο, Σουάρεθ, Άλβαρες, Μουνάφο (90’+2’ Μπόρχα Φερνάντεζ), Βαλιέντε, Κρέσπι (87’ Λέο Τιλίκα), Ριέρα (64’ Λουίς Φερνάντεθ), Σίτο (64’ Καπίγια), Μπαράλες.