Α1

Basket league: Κατοστάρα ο Παναθηναϊκός, νίκη-θρίλερ ο ΠΑΟΚ

, Basket league: Κατοστάρα ο Παναθηναϊκός, νίκη-θρίλερ ο ΠΑΟΚ

Με… κατοστάρα συνδύασε την νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην Basket League ο Παναθηναϊκός.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα «πάτησαν γκάζι» στο β΄ μέρος απέναντι στον Ηρακλή, στο ΟΑΚΑ, και επικράτησαν με 106-74, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πετυχαίνει double double (20π., 11ρ.).

Ο Νέντοβιτς είχε 17 πόντους, 15 πόντους και 5 ασίστ ο Παπαπέτρου, ενώ ο Σέλβιν Μακ είχε 8 πόντους και 10 ασίστ!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κωνσταντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.), ενώ ακόμη και ο νεαρός Καλαϊτζάκης είχε διψήφιο νούμερο πόντων και συγκεκριμένα 11.

Την Τετάρτη (30/12) ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Σαγκς (18π.), Καββαδάς (14π.) και Χάνλαν (13π.) ήταν οι διψήφιοι του «Γηραιού» που πλέον έχει ρεκόρ 4 νίκες – 5 ήττες. Ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία του Ηρακλή έκανε ο Αστέριος Καλύβας, που διαδέχτηκε τον Βαγγέλη Ζιάγκο.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 8 (2), Παπαγιάννης 20, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Φόστερ 4, Νέντοβιτς 17 (4), Γουάιτ 6 (2), Μήτογλου 12 (1), Σαντ-Ρος 2

Ηρακλής (Καλύβας): Χάτσερ 8, Σαγκς 18 (4), Σχίζας 2, Καββαδάς 14, Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Μπόουλιν 6, Μουρ 5 (1), Ντάνιελ 3 (1), Χάνλαν 13 (1), Γκιουζέλης.

Ο ΠΑΟΚ όρθιος στο θρίλερ της Πυλαίας

Συναρπαστικό ματς έγινε στην Θεσσαλονίκη. Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ιωνικό με 8684 και έφτασε στις τρεις διαδοχικές επιτυχίες, σταματώντας από την άλλη πλευρά το σερί των δύο νικών της ομάδας της Νίκαιας.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος στο πρώτο και ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο οπότε το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα του. Με το σκορ στο 8684, ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας, ο Άνταμ Σμιθ έτρεξε το γήπεδο αλλά υπό την πίεση του Λοβ έχασε την μπάλα, μαζί με την ευκαιρία να επιχειρήσει το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του.

Για τον ΠΑΟΚ κορυφαίοι ήταν ο Ζερμέιν Λοβ με 17 πόντους και ένα καθοριστικό καλάθι προς το τέλος του αγώνα, ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 14 πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ και ο Κακλαμανάκης με 12 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Για τον Ιωνικό Hellenic Coin, ο Άνταμ Σμιθ απέναντι στην πρώην ομάδα του είχε 21 πόντους με 7/11 σουτ και ο Τζόναθαν Έλμορ 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84.