, Super League: Επιστροφή στο “σπίτι” με τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, 2-0 τον αξιόμαχο ΠΑΣ (βίντεο)

Με την αύρα της Λεωφόρου  οι «πράσινοι» έφτασαν στο τρίτο σερί τρίποντο, έχοντας πρωταγωνιστές τους Χατζηγιοβάνη, Αιτόρ

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην αποψινή επιστροφή του στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου μετά από 31 μήνες.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0, χάρη σε γκολ του Βιγιαφάνιες (33’) και του Αϊτόρ (59’), του επικίνδυνου ΠΑΣ Γιάννινα που είχε δοκάρι στο 78’ και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ με βάση την εμφάνισή του στο τελευταίο 20λεπτο.

Το παιχνίδι γενικά δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς δεν βοήθησε ο κακός αγωνιστικός χώρος.

Μετά το πρώτο τέταρτο το τριφύλλι άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 19’ ο Μαουρίσιο προειδοποίησε για πρώτη φορά την άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα (29’) ωστόσο, ο συνδυασμός του Κουρμπέλη με τον Χατζηγιοβάνη από δεξιά και η σέντρα του τελευταίου προς τον Μακέντα έφερε το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Σάλιακας σταμάτησε με το χέρι την πορεία της προς τα δίχτυα.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα. σημειώνοντας το πρώτο του φετινό γκολ με την πράσινη φανέλα και ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα στο σκορ στο 33’ (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Αϊτόρ αντί του Αλεξανδρόπουλου και ο Ισπανός τον δικαίωσε με υψηλού επιπέδου τελείωμα και αφού «έσκαψε» περίτεχνα τη μπάλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Παναθηναϊκού στο 59’ (2-0).

Oι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα τέρμα, ειδικά στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, έχοντας δοκάρι με την «οβίδα» του Σάλιακα στο 78ο λεπτό και χαμένες ευκαιρίες με Πίρσμαν, Σιόντη και Ελευθεριάδη

Πλέον, ο Παναθηναϊκός φιγουράρει στην πέμπτη θέση με 18 βαθμούς μετά από 12 ματς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στους 12 πόντους και την 10η θέση της βαθμολογίας, επίσης έχοντας παίξει 12 αγώνες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, (71’ Σερπέζης) Αλεξανδρόπουλος (46’ Αϊτόρ), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (81’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (71’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (90’ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Α. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο (83’ Δούμτσης), Κάργας (46’ Καρτάλης), Σιόντης, Μπρένερ (60’ Νάουμετς), Ελευθεριάδης, Παμλίδης.

Super league 1 – 12η αγωνιστική