Super League: Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Βόλο

, Super League: Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Βόλο

Μετά τις δυο εκτός έδρας ισοπαλίες με 1-1 κόντρα σε ΑΕΛ και Ατρόμητο, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με ανατροπή 3-1 του Βόλου στην Τούμπα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Βόλος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους καθώς πήρε το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Κιάκο. Ο Σάντσες γέμισε στην περιοχή, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Κιάκο και αυτός με σουτ, αφού κόντραρε στον Κρέσπο κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί που κυριάρχησαν στο ξεκίνημα, έφτασαν κοντά στο 0-2, αλλά ο Δουβίκας δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του δικεφάλου και στη συνέχεια ο κίπερ του ΠΑΟΚ σταμάτησε σουτ του Ρενάτο.

Οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν για την ισοφάριση στο 18‘, όταν ο Τζόλης σούταρε με το δεξί, αλλά έδιωξε ο Κλέιμαν. Δέκα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Τζήλος υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Ριένστρα και ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-1.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ έκανε δυο αλλαγές για να απειλήσει περισσότερο και στο 56′ ο Ουάρντα έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως ήταν άστοχος. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ίνγκασον με προβολή βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Ισλανδός σκόραρε τελικά για το 2-1 με κεφαλιά στο 66‘, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Σβιντέρσκι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πιο άνετη στην συνέχεια έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες σε 10 λεπτά για τρίτο τέρμα. Στο 73′, ο Κρμέντσικ έπιασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Κλέιμαν και δύο λεπτά μετά ο Τζόλης με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής δεν σημάδεψε σωστά.

Ο Βόλος στο 76′ απείλησε με κεφαλιά του Μαρτίνες, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης και στο 82′ ο ΠΑΟΚ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Μουργκ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κλέιμαν.

Στο 90΄ο Κρμέντσικ βγήκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46′ Βιεϊρίνια), Εσίτι (46′ Καντουρί), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (85′ Ντόουγκλας Αουγκούστο), Τζόλης (78′ Μουργκ), Σβιντέρσκι (67′ Κρμέντσικ)

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ: Κλέιμαν, Σάντσες, Μήτογλου, Φεράρι, Γκρίλο (86′ Ντεντάκης), Κιάκος (68′ Μαρτίνες), Ριένστρα, Σάντος, Μπάρτολο, Περέα (63′ Νίνης), Δουβίκας