, Super League: Χωρίς νικητή (1-1) η αναμέτρηση ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Ατρόμητο

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε ο Λεβαδειακός με τον Ατρόμητο, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. O Λεβαδειακός έμεινε κολλημένος εντός της ζώνης του υποβιβασμού από τη Super League.

Ο Λεβαδειακός ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατότερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 8’, όταν ένα μακρινό σουτ του Νίκα κόντραρε στον Χατζηϊσαΐα και κατέληξε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους ενώ ο Ατρόμητος δυσκολευόταν έστω να περάσει το κέντρο, με τον δυνατό άνεμο να επηρεάζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Στην μοναδική τελική του Ατρομήτου σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ο Έντερ σούταρε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, πολύ ψηλά άουτ, με τους Περιστεριώτες να ισορροπούν και να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το πέρας 20 λεπτών. Στο 26’ ο Κλωναρίδης αιφνιδίασε με σέντρα-σουτ τον Γκροφ, με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Μετά το 30’ ο Λεβαδειακός ανέβασε ξανά ρυθμό, με τον Παζ να κάνει ωραία σέντρα για τον Σαχπεκίδη, αλλά η κεφαλιά του δεύτερου από καλή θέση ήταν άτσαλη και άστοχη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Πετράκη χάθηκε στο 33’, όταν ο Γιαννιώτας σούταρε με δύναμη, αλλά είδε τον Γιαννιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 40’ η κεφαλιά του Παζ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ενώ στο 45’ Χάμοντ και Παναγιώτου έκαναν διαδοχικά σουτ πάνω σε σώματα αμυντικών.

Ανώτερος και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Λεβαδειακός, με τον Γερεμέγεφ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή και να κάνει άμεσα αισθητή την παρουσία του, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ στο 51’, μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σαχπεκίδης σέντραρε και ο Γιαννιώτας έπιασε κεφαλιά-ψαράκι, με την μπάλα να καταλήγει αδύναμα στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

Στο 70ο λεπτό με κεφαλιά ο Βινίσιους αιφνιδίασε τον Γιαννιώτη και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Κιάρτανσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 του αγώνα.

Λεβαδειακός – Ατρόμητος: 1-1

Λεβαδειακός (Πετράκης, 5-3-2): Γκροφ – Τσάπρας, Λιάγκας, Βινίσιους, Παζ, Παναγιώτου (46’ Γερεμέγεφ) – Μεχία (85’ Μπελμόντ), Χάμοντ (46’ Νταμπό), Νίκας – Γιαννιώτας (61’ Σακό), Σαχπεκίδης.(76’ Βρακάς)

Ατρόμητος (Κόμαν, 4-3-3): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Μαυρομάτης, Χατζηϊσαΐας, Ντε Μποκ – Έρλινγκμαρκ (76’ Κιάρτανσον), Έντερ, Φριντγιόνσον (69’ Οικονομίδης) – Κλωναρίδης (46’ Ροτάριου), Τζαβίδας (69’ Κωτσόπουλος), Ρομπάιγ (81’ Τζοβάρας).