, Super League: Άλωσε το “Κ. Βικελίδης” ο Ολυμπιακός και πέρασε στην κορυφή (BINTEO)

Παρότι βρέθηκε απο νωρίς πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή, επικράτησε 2-1 του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League και σκαρφάλωσε και πάλι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Ντιγκινί, ωστόσο η ομάδα του Μαρτίνς χάρη στο γκολ του Μασούρα στο 33′ και σε αυτό του Ελ Αραμπί στο 38′, πήρε το προβάδισμα, το οποίο και δεν το έχασε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 43ο λεπτό ο Σουντανί πέτυχε γκολ, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε για χέρι του σκόρερ, αφότου ο Tζοβάρας τσέκαρε ο ίδιος τη φάση στο VAR.

Στα άλλα παιχνίδια της Κυριακής (6/10) ο Ατρόμητος σημείωσε το πρώτο του φετινό διπλό στην έδρα του Βόλου ενώ από ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τρίπολη με 2-1.

Ο ΟΦΗ τέλος νίκησε με ανατροπή τον Πανιώνιο στην Κρήτη.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος:

Σάββατο (5/10)
Παναθηναϊκός-Ξάνθη 0-1 (93′ Φοσέ)
ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-0

Κυριακή (6/10)
Βόλος-Ατρόμητος 2-3 (7′, 36′ Τόρες – 39′ Ανδρούτσος, 45′ πεν. Μανούσος, 63′ Γιακουμάκης)
Αστέρας Τρ.-ΠΑΟΚ 1-2 (8′ Σουάρεθ – 33′ Σφιντέρσκι, 47′ αυτ. Mαρτίνεθ)
ΟΦΗ-Πανιώνιος 4-1 (31′, 81′ Σεμέδο, 55′ Νέιρα, 71′ Τσιλιανίδης – 9′ Αραμπούλι)
Άρης-Ολυμπιακός 1-2 (7′ Ντιγκινί – 33′ Μασούρας, 38′ Ελ Αραμπί)