SUPEP LEAGUE 2

, Super League 2: “Στοπ” στον Λεβαδειακό ο Εργοτέλης, ήττα για τον Παναθηναϊκό Β’ από την Επισκοπή

Με δύο παιχνίδια ξεκίνησε το Σάββατο (5/2) η 17η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Super League 2. Ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός άφησε βαθμούς στο Παγκρήτιο Στάδιο γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τον Εργοτέλη. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τους Βοιωτούς στο πρωτάθλημα και κινδυνεύουν να πέσουν από την κορυφή αν η Καλλιθέα περάσει νικηφόρα από τα Χανιά. Την ίδια στιγμή η Επισκοπή σημείωσε μεγάλο διπλό επί του Παναθηναϊκού Β’ με 1-2 και απομακρύνθηκε τέσσερις βαθμούς από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Παναθηναϊκός Β’ – Επισκοπή 1-2

Σκόρερ: 44′ Κρυπαράκος – 14′, 38′ Εμπόι

Σημαντικό τρίποντο που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη σημείωσε η Επισκοπή επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας του Παναθηναϊκού Β’.

Η ομάδα του Ρεθύμνου άνοιξε το σκορ με τον Εμπόι στο 14′, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 38′ σημείωσε και το δεύτερο γκολ βάζοντας την Επισκοπή με 0-2 μπροστά στο σκορ. Οι «πράσινοι», ωστόσο, κατάφεραν να αντιδράσουν πριν βγει το ημίχρονο μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι στο 44′ με σουτ του Κρυπαράκου, ο οποίος νίκησε τον Καλογεράκη μειώνοντας σε 1-2.

Ωστόσο, η κρητική ομάδα, κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ από το πρώτο ημίχρονο (έχοντας ευκαιρίες να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα) και να φύγει με ένα μεγάλο διπλό από τον Ασπρόπυργο, παίρνοντας απόσταση τεσσάρων βαθμών από τη διακεκαυμένη ζώνη. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός Β’ έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Παναθηναϊκός Β’ (Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Θεοχάρης, Κούτσιας, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Καρβούνης, Τσιριγώτης

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Σουμπασάκης, Πέτρου, Σκόνδρας

Εργοτέλης – Λεβαδειακός 1-0

Σκόρερ: 29′ πεν. Κωστανάσιος

Στάση… Ηράκλειο για τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον φορμαρισμένο Εργοτέλη. Το ματς στο Παγκρήτιο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι το 29′ όταν και ο Εργοτέλης πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστανάσιου, ο οποίος έγραψε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Οι Βοιωτοί αντέδρασαν και προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά ο Τσέλιος ήταν σε ετοιμότητα στις προσπάθειες των Πολέτο και Βρακά μέσα σε ένα λεπτό, ενώ λίγο αργότερα η κεφαλιά του Μυτίδη πέρασε άουτ.

Στο 51′ ο Εργοτέλης έφτασε μια ανάσα από ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Κόνραντ απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 67′ ο Λεβαδειακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι για να ισοφαρίσει στο 67′ όταν η κεφαλιά του Δούμτσιου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Οι Βοιωτοί έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσέλιος ήταν ξανά σε ετοιμότητα σταματώντας τον Δούμτσιο από πλεονεκτική θέση. Ο Λεβαδειακός συνέχιζε να πιέζει, αλλά ο Εργοτέλης κράτησε ως το τέλος το 1-0 που του έδωσε και το τρίποντο.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Σαρρής, Ποζατζίδης, Σερβιλάκης, Ντουμάνης (78′ Πατρινός), Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (72′ Κατσούρι), Κοκκίνης (78′ Κόλα), Κωστανάσιος (60′ Χοσάμ), Κόνρααντ

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Νίλι, Πολέττο (74′ Νίκας), Βρακάς (46′ Μουτίνιο), Λιάγκας, Μυτίδης (57′ Βήχος), Παναγιώτου (57′ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Τσάπρας (57′ Κωνσταντινίδης), Συμελίδης