Super League 2: Στην 3η θέση Καλαμάτα και Ρόδος

, Super League 2: Στην 3η θέση Καλαμάτα και Ρόδος

Η Καλαμάτα και η Ρόδος ήταν οι μόνες ομάδες που κέρδισαν από όσες βρίσκονται στο “κυνήγι” του Λεβαδειακού ο οποίος έκανε το ρεπό του στην 9η αγωνιστική.

Από ΑΕΚ Β΄, Αιγάλεω, Καλλιθέα, Ρόδο & Καλαμάτα που βρίσκονταν στο «κατόπι» του μόνο οι 2 τελευταίοι κέρδισαν (Ηρόδοτο και Ζάκυνθο αντίστοιχα), γεγονός που επέτρεψε στους Βοιωτούς να αισθάνονται πιο… άνετα στην κορυφή.

ΑΕΚ Β’- ΟΦ Ιεράπετρας 2-2

Η ΑΕΚ Β’ «φλέρταρε» έντονα με την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Super League 2 (9η αγωνιστική), όμως ο Χρήστος Γιούσης, με γκολ στο 85′ ισοφάρισε για την «Ένωση» στο τελικό 2-2 με τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Η ΑΕΚ Β’ προηγήθηκε μόλις στο 10′ με γκολ του Ευθύμη Χριστόπουλου (έφυγε στην πλάτη της κρητικής άμυνας), όμως ο Στάικος Βεργέτης είδε τον ΟΦ Ιεράπετρας να ανατρέπει το σκορ πολύ σύντομα, με γκολ τον Νίκολας Αντερέγκεν στο 25′ (διαγώνιο σου) και Νοά Τοριμπιό στο 42′ (κεφαλιά για το 1-2).

Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπλανκ (σκληρό μαρκάρισμα στον Μπάμπη), με τους γηπεδούχους που έτσι κι αλλιώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων να πιέζουν ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση.

Τελικά στο 85′ ο Χρηστος Γιούσης έδωσε την λύση καθώς με πλασέ από κοντά ισοφάρισε σε 2-2, σκορ το οποίο παρέμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Κι αυτό παρά το γεγονός ότι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ Β’ είχε δοκάρι σε σουτ του Ιατρούδη!

Με το αποτέλεσμα αυτό η Β’ ομάδα του δικεφάλου παρέμεινε αήττητη έχοντας 18 βαθμούς σε οκτώ αγώνες, καθώς αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία της στη Super League 2.

Από την πλευρά του ο ΟΦ Ιεράπετρας 13ος με 9 βαθμούς σε επίσης οκτώ παιχνίδια.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Μπούσης (80′ Αμούρ), Λάτσι, Κορνέζος, Παρράς (87′ Γιαννούτσος), Μουστακόπουλος, Μπάμπης (69′ Γκαρσία), Χριστόπουλος Ευθ. (87′ Χρσιστόπουλος Απ.), Γερολέμου, Γιούσης, Κοσίδης (80′ Ιατρούδης).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Ντελορέντζι, Καρδάρης, Κοντοές, Ντι Λορέντσο, Τορίμπιο, Λεμονής (69′ Ψάνης), Μεσιντόρο, Μπενίτεθ (83′ Κατάλντι), Μπλάνκ Καζάου, Αντερέγκεν (83′ Βουό).

Καραϊσκάκης – Διαγόρας 0-0

Χωρίς σκορ έμειναν στην Άρτα, Καραϊσκάκης και Διαγόρας, παραμένοντας κοντά στη διακεκαυμένη ζώνη. Η ομάδα της Άρτας ήταν εκείνη που είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας ευκαιρίες με τους Ρούνεϊ και Ντοναλντόνι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μπίντση. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καραϊσκάκης αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεσή του προς την εστία του Διαγόρα έχοντας δύο τεράστιες στιγμές με κεφαλιά του Ναζίμ στο 35′ και προβολή του Σταματή στο 39′, αλλά ούτε σε αυτές κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Παρά την υπεροχή των γηπεδούχων, ο Διαγόρας στην πρώτη του ουσιαστική στιγμή στο ματς άγγιξε το προβάδισμα στο 62′ αλλά το πλασέ του Μπαστιάνου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η ευκαιρία αυτή έδωσε αυτοπεποίθηση στον Διαγόρα, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα ξανά με τον Μπαστιάνο απείλησε, όμως το γυριστό του πέρασε άουτ. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες κοίταξαν περισσότερα να διαφυλάξουν τον βαθμό, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει ως το τέλος. Στο 92′ ωστόσο ο Κλιγγόπουλος πήγε να δώσει τη νίκη στον Καραϊσκάκη, αλλά ο Μπίντσης τον σταμάτησε με εντυπωσιακή απόκρουση.

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Γλυνός, Κρισμάρεβιτς, Ρουμπάνγκουκα, Ναζίμ (56′ Δερμιτζάκης), Σταματής (75′ Βαφειάδης), Ρούνεϊ, Ντοναλντόνι (70′ Κορέλας)

Διαγόρας (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σινγκ (82′ Νογκέιρα), Ρουγκάλας, Μπούμπας (60′ Γιώργου), Μουμίν, Καρατάσιος, Πίσπας (60′ Λαμπίρης), Μπαστιάνος, Ζούνης (66′ Τάτσης), Κουϊρουκίδης (82′ Τσιαντούλας)

Εργοτέλης – Αστέρας Βλαχιώτη 0-0

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Ηράκλειο ο Αστέρας Βλαχιώτη, αντέχοντας στην πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά. Το ματς έλαβε χώρα στο γήπεδο του ΟΦΗ καθώς το Παγκρήτιο είναι κλειστό λόγω επισποράς. Τόσο ο Εργοτέλης όσο και ο Αστέρας Βλαχιώτη έπαιξαν από το ξεκίνημα ανοικτό ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο που θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ. Η μεγαλύτερη ήρθε στο 35′ από πλευράς Εργοτέλη, με τον Μίκο να βρίσκει με κεφαλιά το δοκάρι του Αθανασόπουλου. Ο Εργοτέλης είχε νέα καλή στιγμή στο 54′ όταν η κεφαλιά του Κόνραντ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τα λεπτά κυλούσαν, με τις ευκαιρίες ωστόσο να είναι λιγότερες σε σχέση με εκείνες του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν μετά από αρκετή ώρα όταν στο 79′ ο Πατρινός έπιασε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει στόχο, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Μάλιστα στο 89′ ο Πατρινός είχε νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, χωρίς όμως να καταφέρει ούτε αυτή τη φορά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Ποζατζίδης, Σαρρής, Μίκο, Κόλα (58′ Χοσάμ), Βουτσάς, Μπουτσάκης (71′ Πατρινός), Κωστανάσιος (46′ Κούατενγκ), Κόνρααντ, Κοκκίνης (58′ Άμπι)

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Μαϊσουράντζε, Λάμτσε, Ζαΐμι (73′ Νεχίμια), Παπούλης (73′ Ρόδης), Λεωνιδόπουλος, Τσίπρας, Σοκολάροβ, Ντούνης (14′ λ.τ Σάνι)

17. Ζάκυνθος 1

*Εννιά ματς έχουν δώσει τα Χανιά και ο Διαγόρας, οκτώ οι Αιγάλεω, ΑΕΚ Β’, Επισκοπή, Ρόδος, Ηρόδοτος, Λεβαδειακός, Παναθηναϊκός Β’, Ζάκυνθος, ΟΦ Ιεράπετρας, Καραϊσκάκης, Κηφισιά, Εργοτέλης, επτά Καλαμάτα, Αστέρας Βλαχιώτη και έξι η Καλλιθέα.