SUPEP LEAGUE 2

, Super League 2: Πήρε το ντέρμπι η Καλλιθέα και μείωσε στους τρεις βαθμούς από την κορυφή

Η Καλλιθέα επικράτησε με 1-0 της Κηφισιάς και μείωσε στους τρεις βαθμούς από τον πρωτοπόρο του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 Λεβαδειακό. Άφησε βαθμούς η Καλαμάτα στις καθυστερήσεις με την ουραγό Ζάκυνθο (1-1), ισόπαλο χωρίς τέρματα το Ηρόδοτος – Ρόδος για την 26η αγωνιστική.

Μεγάλη νίκη στο αθηναϊκό ντέρμπι με την Κηφισιά πήρε η Καλλιθέα στο «Ελ Πάσο» επικρατώντας με 1-0. Το τρίποντο αυτό βοήθησε την Καλλιθέα να μειώσει στους τρεις βαθμούς από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, έχοντας όμως και ένα ματς περισσότερο. Η Καλαμάτα είδε στις καθυστερήσεις τη Ζάκυνθο να ισοφαρίζει σε 1-1, χάνοντας άλλους δύο βαθμούς και μένοντας πολύ πίσω από την κορυφή. Ισόπαλο με 0-0 έληξε το ματς της ουράς μεταξύ του Ηρόδοτου και της Ρόδου, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Ηρόδοτος – Ρόδος 0-0
Ούτε στον Ηρόδοτο ούτε στη Ρόδο θα άρεσε το ισόπαλο μεταξύ τους 0-0 που τους διατηρεί εντός διακεκαυμένης ζώνης. Σε ένα ματς με λίγες καλές στιγμές οι δύο ομάδες πήραν μόνο ένα βαθμό συνεχίζοντας τη μάχη που δίνουν για την παραμονή. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς ανήκε στον Ηρόδοτο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βρεττός με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει στην μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωράκη.

Ηρόδοτος (Βούζας): Κρόστα, Κόρτσαμ (82′ λ.τ Νόνης), Αργκιλέσι (82′ Σουρνάκης), Γκόμεζ, Κυριακίδης, Καντέ, Βρεττός, Ποζατζίδης, Καπέλ (74′ Γκίνη), Μακρυδάκης, Αμπουμπακάρι (62′ Αποστολίδης)

Ρόδος (Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Χύσι, Μακρυδημήτρης, Τσάβες (70′ Σουλάι), Νικολόπουλος, Μαρτσάκης, Αδαμάκης (62′ Δελαπόρτας), Μάρκοβιτς (62′ Παπάζογλου), Μίγγος, Καψάλης, Μπότος (79′ Καραγεώργης)

Καλλιθέα – Κηφισιά 1-0
Σκόρερ: 84′ Μάλτσι

Ζωντανή στο κυνήγι του πρωτοπόρου Λεβαδειακού έμεινε η Καλλιθέα, η οποία πήρε το αθηναϊκό ντερμπάκι με την Κηφισιά (1-0). Έπειτα από ένα ημίχρονο με ελάχιστες καλές στιγμές που έληξε δίχως τέρματα, η Κηφισιά είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί έπειτα από μια στατική φάση, αλλά η κεφαλιά του Αρτυματά δεν βρήκε στόχο. Η Καλλιθέα από τη μεριά της δεν μπορούσε να δημιουργήσει απειλητικές στιγμές στην εστία της Κηφισιάς, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, αλλά να μην έχουν ούτε αυτοί τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο η Καλλιθέα βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη. Μπορεί στο 81′ ο Κονέ να σημάδεψε το δοκάρι του Αναγνωστόπουλου, όμως στο 84′ ο Μάλτσι που μόλις είχε μπει ως αλλαγή με προβολή βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 1-0 και δίνοντας τη νίκη στην Καλλιθέα.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα (79′ Νάτσης), Ντιμίτριους (79′ Μάλτσι), Μουνιέ (67′ Κονέ), Κυνηγόπουλος, Τσιντώνης (67′ Ρέντζας)

Κηφισιά (Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Γκότοβος, Αρτυματάς, Παλασέβσκι (60′ Ντοριβάλ), Τετέι, Παπασάββας, Οικονομίδης, Καλλέργης (78′ Φελίπε Σόουζα), Μουστάκης, Ρικάρντο Βαζ (78′ Σωτηράκος), Παυλάκης