SUPEP LEAGUE 2

, Super League 2: Νίκη-οξυγόνο η Ρόδος επί της ΑΕΚ Β’, στο 1-1 η Ζάκυνθος με την Ιεράπετρα

Η Ρόδος πήρε σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ Β’ (1-0) και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, με την Ένωση να φωνάζει ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή στο γκολ των γηπεδούχων. Η ουραγός Ζάκυνθος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τον ΟΦ Ιεράπετρας στο άλλο εξ αναβολής ματς.

Ρόδος – ΑΕΚ Β’ 1-0

Για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες έμεινε η ΑΕΚ Β’, η οποία γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Ρόδο. Το γκολ του Χύσι στο 31′ έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των «ελαφιών» που κατάφεραν με αυτό το τρίποντο να βγουν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ΑΕΚ Β’ μπήκε καλά και μόλις στο 4′ είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Μουστακόπουλος έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Ραντόνια πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Σταδιακά ο ρυθμός άρχιζε να πέφτει και παρά το ελαφρύ πάνω χέρι που είχε η Ένωση, η Ρόδος ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ.

Στο 31′ ο Τσάβες εκτέλεσε το φάουλ, ο Χύσι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο και έσκασε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα θεωρώντας πως πέρασε τη γραμμή και τα «ελάφια» να κάνουν το 1-0.

Η απόφαση αυτή έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Ένωσης, που φώναξαν ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή του τέρματος του Χατζηεμμανουήλ, πριν ο γκολκίπερ των κιτρινόμαυρων απομακρύνει την μπάλα.

Ρόδος (Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (59′ Καραγεώργης), Χύσι, Καψάλης, Μακρυδημήτρης, Τσάβες, Νικολόπουλος, Σαάντο, Μαρτσάκης (77′ Μίγγος), Βουργουντζής (81′ Δελαπόρτας), Αδαμάκης

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Αρβανίτης, Γιαννούτσος, Παρράς, Ραντόνια, Μουστακόπουλος (78′ Ρουκουνάκης), Μπάμπης (67′ Μιτάι), Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (57′ Χριστόπουλος), Γερολέμου, Ιατρούδης (57′ Κοσίδης)

Ζάκυνθος – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1

Ο ΟΦ Ιεράπετρας ήταν καλύτερος και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό από τη Ζάκυνθο, ωστόσο η ομάδα του Ιονίου πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και αν και ουραγός εξακολουθεί να ελπίζει.

Η ομάδα της Ιεράπετρας ήταν πιο απειλητική και θα μπορούσε στο 14′ να είχε ανοίξει το σκορ, αλλά το δυνατό σουτ του Αντερέγκεν σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μπαρμπόπουλου.

Οι Κρητικοί κατάφεραν τελικά να πάρουν το προβάδισμα στο 36′ με τον Ντέτλερ να ανοίγει το σκορ με γυριστό σουτ, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Ζάκυνθος βρήκε την απάντηση ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Μπαζάν.

Η ισοπαλία έμεινε ως το τέλος, με τη Ζάκυνθο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπαζάν. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦ Ιεράπετρας είχε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία με τον Μίλερ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ζάκυνθος (Νόλης): Μπαρμπόπουλος, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος (68′ Σολ), Σούρμπης (46′ Ντάσης), Εντουάρντο (33′ λ.τ Μπαζάν), Τσιμέλι, Ελ Γκανάσι (76′ Λάμπογλου)

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (55′ Μίλερ), Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Λεμονής, Μεσσιδόρο, Κατάλντι, Νεκούλ, Ντέτλερ, Αντερέγκεν