, Super League 1: Στο 96’ πήρε βαθμό στη Λάρισα ο ΠΑΟΚ, 1-1 με πέναλτι του Βιερίνια

Αγκαλιά με μια τεράστια νίκη επί του ΠΑΟΚ βρέθηκε η ΑΕΛ αλλά στο 96’ με πέναλτι ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε 1-1! Ο Δημήτρης Πινακάς στο 69’…χάζεψε την άμυνα του ΠΑΟΚ για το 1-0.

Η ΑΕΛ που μέχρι τον σημερινό αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, είχε μόλις μία νίκη στα τελευταία 15 ματς στη Super League, βρέθηκε μια ανάσα από το «τρίποντο» κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα του Γιάννη Τάτση με άψογη τακτική και ένα καταπληκτικό τέρμα από τον Δημήτρη Πινακά (6o στη σεζόν) στο 69ο λεπτό, είχε το…τρίποντο στο τσεπάκι της αλλά σε νεκρό χρόνο ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε με πέναλτι – το κέρδισε ο Σφιντέρσκι από τον Νάγκι – στο 96ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία, κόλλησε, είχε στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου καλές στιγμές με κορυφαία το δοκάρι του Μουργκ στο 43’ αλλά γενικότερα είχε ζητήματα στο σετ παιχνίδι αφού απείλησε μόνο από στημένες φάσεις.

Στην επανάληψη και μετά το γκολ του Πινακά, είχε ελάχιστες καλές στιγμές, με τον Πάμπλο Γκαρσία να αργεί να…επέμβει στον αγώνα, σε αντίθεση με τον Γιάννη Τάτση, ο οποίος βοήθησε την ομάδα του, ειδικά με την είσοδο του Πλατέλλα στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Τελικά ο ΠΑΟΚ έσωσε την παρτίδα στο 96’ με το γκολ πέναλτι του Βιεϊρίνια.

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Φιλίπ, Ηλιάδης, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς (71′ Γκοτζαμανίδης), Νικολιάς (83′ Νούνιτς), Τρούγιτς (53′ Πλατέλλας), Πινακάς (83′ Γλυνός)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο (82′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (87′ Τσόλακ), Τζόλης, Σφιντέρσκι.