ΤΕΝΙΣ

Στους «16» του Australian Open ο Τσιτσιπάς, 3-0 τον Ίμερ (βίντεο)

, Στους «16» του Australian Open ο Τσιτσιπάς, 3-0 τον Ίμερ (βίντεο)

Επιβλητικός και άνετος ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε την ανωτερότητά του απέναντι στον Μίκαελ Ίμερ και με 3-0 σετ (6-4, 6-1, 6-1) προκρίθηκε άνετα στους «16» του Όπεν της Αυστραλίας.

Ο Έλληνας τενίστας μετά το εξαντλητικό παιχνίδι με τον Θανάση Κοκκινάκη στον προηγούμενο γύρο, χρειαζόταν μια πιο εύκολη και ξεκούραστη νίκη. Και τη βρήκε απέναντι στον 23χρονο Σουηδό (νούμερο 95 στον κόσμο), παίρνοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ματέο ΜπερετίνιΚαρέν Χατσάνοφ.

Ο Τσιτσιπάς βρήκε ρυθμό στο τέλος του πρώτου σετ και στη συνέχεια δεν κοίταξε πίσω του, φτάνοντας σε μία πολύ εύκολη νίκη.

Υπέστη για πρώτη φορά break σε όλο το τουρνουά στο ξεκίνημα του 3ου σετ, όταν δηλαδή είχε ήδη ένα άνετο προβάδισμα, ενώ απάντησε στο break αυτό του 22χρονου Σουηδού με 3 απανωτά break, με αποτέλεσμα αυτό να είναι και το μοναδικό γκέιμ που πήρε ο Ίμερ σε ολόκληρο το 3ο σετ.

Το 1ο σετ ήταν το μοναδικό στο οποίο ο Ίμερ κατάφερε να κερδίσει παραπάνω από ένα γκέιμ και πήγαινε αρκετά καλά μέχρι ένα σημείο, σβήνοντας και 2 break points στο 6ο γκέιμ για το 3-3. Ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Τσιτσιπάς κέρδισε 8 πόντους στη σειρά μετά από αυτό, πήρε το σετ με 6-4 και ακολούθησε μια απόλυτη κυριαρχία, κερδίζοντας τα 14 από τα 16 τελευταία γκειμ του αγώνα!