ΤΕΝΙΣ

Στον τρίτο γύρο του US Open ο Τσιτσιπάς

, Στον τρίτο γύρο του US Open ο Τσιτσιπάς

Στον τρίτο γύρο του US Open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας νίκησε 3-0 σετ τον Μαξ Κρέισι (7-6, 6-3, 6-4) και θα πάρει μέρος σε αυτή τη φάση του τουρνουά για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο Τσιτσιπάς αντιμετώπισε σημαντικές δυσκολίες μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στο… νήμα. Ο τελευταίος πόντος ήταν πολύ δύσκολος, ο Τσιτσιπάς λειτούργησε με περισσότερη ψυχραιμία από τον αντίπαλο του και το κέρδισε.

Στα άλλα δύο σετ ο Τσιτσιπάς τα πήρε με σχετική άνεση. Μοναδική εξαίρεση η αρχή του τρίτου, αλλά η αντεπίθεση του Κρέισι δεν είχε διάρκεια.

Πλέον, ο Τσιτσιπάς προετοιμάζεται για την παρθενική του παρουσία στον 3ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν όπου θα συναντήσει το Νο32 του κόσμου, Μπόρνα Τσόριτς.

Ο 23χρονος Κροάτης, παρακολούθησε το τέλος της αναμέτρησης του Στέφανου από σουίτα στο Arthur Ashe, μετά τη νίκη του με 7-5, 4-6, 6-7(5), 6-2, 6-3 επί του Αργεντινού, Χουάν Ιγκνάσιο Λοντέρο μετά από 3 ώρες και 19 λεπτά αγώνα.