ΤΕΝΙΣ

Στον τρίτο γύρο του Μαϊάμι Όπεν η Σάκκαρη

, Στον τρίτο γύρο του Μαϊάμι Όπεν η Σάκκαρη

Με σταθερή απόδοση σε όλη διάρκεια του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε εύκολα την Ολλανδέζα Αράντσα Ρους με 2-0 σετ (6-2, 6-3) στο β΄ γύρο του τουρνουά WTA1000 Miami Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προκρίθηκε στον επόμενο γύρο για δεύτερη φορά σε 5 συμμετοχές, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λουντμίλα Σαμσόνοβα (Ρωσία) η οποία νίκησε 2-0 την Κίκι Μπέρτενς (Ολλανδία).

Η Σάκκαρη ξεκίνησε πολύ δυνατά, έκανε μπρέικ στο 3ο γκέιμ, κράτησε το δικό της σερβίς και δρομολόγησε την κατάκτησή του, μετά το δεύτερο μπρέικ επί της Ρους (5-2) και το εντυπωσιακό winner στο «δικό» της 8ο γκέιμ.

Στο δεύτερο σετ έκανε ξανά μπρέικ στο 3ο γκέιμ και με μεγάλη άμυνα στο δικό της σερβίς, έφτασε στο 3-1.

Η Ρους προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 3-2 και 4-3, όμως η Σάκκαρη «καθάρισε» το παιχνίδι με τρομερή επίθεση στο 9ο γκέιμ του δεύτερου σετ, έπειτα από διπλό σφάλμα της αντιπάλου της από το 40-15.