ΔΙΕΘΝΗ

, Στον ημιτελικό του Copa America η Αργεντινή: Έριξε «τριάρα» στον Ισημερινό – Απίστευτος ο Μέσι (video)

Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε ένα γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις (90+2) και έδωσε δύο ασίστ – H Αργεντινή περνάει στους ημιτελικούς του Copa America, οπού θα παίξει με την Κολομβία.

Η Αργεντινή νίκησε με 3-0 τον Ισημερινό. Πρωταγωνιστής για μια ακόμη φορά ο απίστευτος Λέο Μέσι.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έχασε μεγάλη ευκαιρία νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν εκείνος που «σέρβιρε» στον Ροντρίγο Ντε Πάολ πέντε λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο και έπειτα έκανε το ίδιο για τον Λαουτάτο Μαρτίνες, πέντε λεπτά από το τέλος.

Στο 89′, ενώ ο διαιτητής έδειξε αρχικά πέναλτι όταν ο Χινσάπιε ανέτρεψε τον Ντι Μαρία, το VAR υπέδειξε ότι η παράβαση έγινε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Ο Μέσι ανέλαβε στις καθυστερήσεις την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0).

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Κολομβία , που κέρδισε νωρίτερα 4-2 στα πέναλτι (0-0 στα 90’) την Ουρουγουάη.

Στον έτερο -πρώτο- ημιτελικό του Copa America , η Βραζιλία θα παίξει με το Περού.