Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Απόλλωνας Καλ.- Σπερχογεία 3-1: Επέστρεψε με Βασιλόπουλο

, Απόλλωνας Καλ.- Σπερχογεία 3-1: Επέστρεψε με Βασιλόπουλο

Οι πολλές απουσίες δεν λύγισαν τον Απόλλωνα που έφτασε στην επικράτηση με σκορ 3-1 απέναντι στην ουραγό Σπερχογεία και επανήλθε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Το συγκρότημα του Παναγιώτη Σακελλαρόπουλου έκλεισε την κακή παρένθεση της ήττας στο ντέρμπι από τον Πάμισο και προσθέτοντας τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του έπιασε τους «νησιώτες» στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι χτύπησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Καρύδη να γράφει το 1-0 στο 44’ και ένα λεπτό αργότερα τον Βασιλόπουλο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, στήνοντας την μπάλα στα ένδεκα βήματα και νικώντας από την άσπρη βούλα τον Σταματίου.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στην επανάληψη με τον Μούσα να μειώνει σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Οι παίκτες της Σπερχογείας έδειξαν σφυγμό, ωστόσο δεν είχαν την απαιτούμενη διάρκεια να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω και εν τέλει συμβιβάστηκαν με την εντός προγράμματος ήττα, απέναντι σε μια εκ των πιο ποιοτικών ομάδων της κατηγορίας.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του ματς ο Βασιλόπουλος, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην επικράτηση του Απόλλων και σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής, Κακαλής, Δασκαλάκης, Παχής, Βασιλόπουλος, Κουντάνης (92΄ Τριανταφυλλίδης), Ι. Καραχάλιος, Καρύδης, Μερκούρης (71΄ Καραβίτης), Μανωλόπουλος (71΄ Κοσμόπουλος), Μπάκας.

ΑΟ ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ (Γιώργος Δωδεκάτος): Σταματίου, Κοστρίβας, Τζεφερεμινάκος, Πετράκος, Δικαίος, Μούσα Γκουαγιέ, Κοτσιλιέρης, Μπάλας, Οικονομόπουλος, Η. Καραχάλιος, Σαούτης.